Gyóni Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Gyóni Evangélikus Egyházközség
Történet
Koczor Tamás lelkészségének ideje
Gyógyulás, épülés
 

Gyógyulás, épülés

Nagy veszteségek után lassan rendeződött a gyülekezet. Ezt főképp a gyülekezeti munka folyamatos erősödése segítette. Az inárcsi szórványban a reformátusokkal együtt templom épül. A központban levő épületek is lassan újra renoválásra szorulnak. Az új gyülekezeti ház nélkülözhetővé teszi a gyülekezeti szobát a parókia épületében. Lehetőség van egy tágas iroda kialakítására, ami mellé egy tárgyaló szoba is kerül. A közös feladatok megerősítik a gyülekezeti tagságot. Kétségtelen azonban az, hogy sokan maradtak el azok után az évek után a gyülekezetből, főképp az ősi gyóni családokból.

Kérdés, hogy vajon számukra a széthúzás csak ürügy volt a gyülekezet elhagyására, miután megszűnt az a szerepe, hogy menedéket adjon egy sajátos társadalmi berendezkedésben, vagy valóban a gyülekezeti élet taszította őket. A nehéz évek elemzésének van egy másik összefüggése is. A gyülekezet szociológiai adatai már előre sejtették azt, hogy elérkezik egy olyan idő, amikor a hagyományos evangélikusok helyére olyanok kerülnek, akik a gyülekezet hagyományaihoz kevesebb szállal kapcsolódnak. Érvényes volt ez az előrejelzés a korral kapcsolatban is. Várható volt, hogy az idősek kihalása után egy korosztály - éppen ez a politikában aktív 60-as korosztály - kimarad, és utá-nuk egy jóval fiatalabb korosztály tölti meg a gyülekezet aktív életét. A feszültségek élesebbé tették a változást, hiszen ez a korosztály szinte teljesen kimarad a mostani gyülekezet életéből. Ugyanakkor a jelenlevők megerősödve vesznek részt a gyülekezet programjaiban és anyagi fenntartásában.

Komoly gondot teremt továbbra is a nők részvételének aránybéli eltolódása. A szokásos falusi képleteknek megfelelően a nők jóval iskolázottabbak, irányító szerepük a családban is jobban érvényesül. A gyülekezet teljes tisztújításakor a presbitérium fele nő lett.

A másik nagy probléma a családok hiánya. Sok családból egyik vagy másik nemzedék van jelen a gyülekezetben, de együtt szinte soha. Vannak felnőttek gyerek nélkül, és gyerekek teljesen egyedül, felnőttek nélkül. Egy konfirmandus szülői értekezleten szinte kizárólag szekularizált szülők vannak jelen, akik természetesen - a helyzetből adódóan - jóval nagyobb jószándékkal jelennek meg az egyház életében. A gyóni gyülekezet igazi missziós gyülekezet. Fennmaradása csak ennek tudomásulvételével képzelhető el.

A gyülekezet újbóli felfutásának kezdete Koczorné Heinemann Ildikó 1995-ben való lelkésszé avatásához és kiküldetéséhez kapcsolódik. Az ő munkája nem csupán munka mennyiségi növekedéséhez vezetett, hanem olyan emberekkel való találkozásokat is teremtett, akiket eddig nem tudott elérni a lelkészi munka.

Az új lelkész beállítására azért is szükség volt, mert időközben megalakult a Dél-Pest Megyei Egyházmegye, aminek esperesévé Koczor Tamás, gyóni lelkészt választották.

Társoldalak
Szebben is végződhetett volna
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster