Gyóni Evangélikus Egyházközség

Gyóni Evangélikus Egyházközség
Konfirmáció
2004.

Szóval 2004 pünkösdjén mutatták be az "új" színdarabot. Nagyon komoly felkészülés előzte meg ezt az előadást is. Ehhez a konfirmandusok és a tanárok külön táborba vonultak. Ebben az évben 3 napra Nagybörzsönybe utaztak el. Ez idő alatt persze nem szórakoztak végig, hanem folyamatosan dolgoztak. Persze nem csak a színdarabon. Inkább úgy fogalmazhatnánk, hogy egybekötött hittanórák sokaságát élték át a diákok.

*Kicsit hasonlíthatjuk a futballisták edzőtáborához is.*

Ez nem csak azért jó, mert a fiatalok sokat tanulnak, hanem mert a közösség is jobb lesz ezáltal. Így ha a vizsga után ifjúságira kezdenek járni, akkor legalább ismerik egymást.

Tehát rengeteg munka előzte meg a vizsgát. De minden remekül sikerült, hiszen a konfirmandusok igazán jól fel voltak készülve rá.

*Na, és mit adtak elő?*

Egy kitűnő színdarabot láthattak az éppen jelenlevők. AMIKOR FELTÁMAD A SZÉL címet viseli és Koczor Tamás írta.

*Ez egy olyan allegória-féleség?*

Igen. Ez a mondat mindig vissza-vissza tér darabban és mindig más mondja.

Az allegória az egyház hajójáról szól. Ennek a hajónak minden alkatrésze az egyház fontos lételeméről szól. Ilyen formán a konfirmandus anyag végigondolására alkalmas. A hajó teste a Biblia, a kormány az igehirdetés, a térkép a törvény, melyben Isten kereszten megmutatkozó szeretete az eligazító világítótorony. A hit iránytűje is nélkülözhetetlen. Az árboc az istentisztelet. A vitorlák a szentségek. Látszólag minden megvan. Még a hajó javításáról, renoválásáról is szó esik, a hajó mégis áll. Ugyanis nincs szél. A hajón azonban van egy Utazó, aki a megfelelő időben felébred és - ellentétben az ismert történettel - feltámasztja a hajót mozdító Szentlelket.

Az előadás számára valódi hajót építettünk. Megemeltük az oltártér szintjét, asztallapokból oldalfalat készítettünk, lepedőkből vitorlákat. A hajó oldalára felíruk a hajó nevét görög betűkkel: ekklézia. A térképet valóban megrajzoltuk, iránytűt készítettünk. Jó hatásúak a matrózruhák, sapkák. Nem ábrázoltuk a szelet, nincs Jézus szereplő. A darab énekekkel kb. 45 perc. A szöveg szabadon kezelhető.

A darab főleg az egyházról szól. Természetesen így egy sor olyan témát nem említ, ami a konfirmációban megjelenik. Ezeket inkább alaptörvényeknek tartja.

A színdarab szereplői:
Utas
Kapitány
Másodkapitány
Hajóács
Ács segéd
Kormányos
Vitorlamester
Navigátor
Matróz 1.
Matróz 2.
Matróz 3.

2005.
2006.
2007.
A változás

Ekklézia
Igen, igen. Ők is a hajón voltak.
Egy Matróz
És még ők is.