Budahegyvidéki Evangélikus Egyházközség

Budahegyvidéki Evangélikus Egyházközség
Külkapcsolataink
Külkapcsolataink - ma

Amint azt Kőszeghy Tamás írásából megismerhettük gyülekezetünknek két testvére is van Finnországban Tuusulában és Bajorországban Schrobenhausenben. Felmerült egy harmadik testvérgyülekezet iránti igény is, ám presbitériumunk józansága határt szabott vágyainknak, s egyelőre beérjük két testvérrel.

Gyülekezetünk kapcsolata mindkét testvérgyülekezetével folytonosan fejlődik és mélyül. Új templomunk alapkövének letételénél 1998 novemberében nemcsak velünk reménykedtek, bizakodtak (és fáztak) német és finn testvéreink, de mindkét gyülekezet hathatós anyagi támogatása is növelhette bizakodásunkat. Aki ott volt azon a szürke novemberi délutánon a templomkertre még nemigen emlékeztető szörnyű udvaron, s velünk fázott utána a kissé sötét termeinkben, az tudja, hogy bizakodásra, testvéreink biztatására bizony nagy szükségünk volt. Több külföldi testvérünk, tiszteletbeli presbiterünk személyes adományával is tovább mélyítette kapcsolatunkat. Mi sem természetesebb, mint az, hogy új hajlékunk kulcsait is külföldi testvéreink jelenlétében vehettük át, s együtt örülhettünk 2001 virágvasárnapja előtti szombaton. Új orgonánk felszentelése 2003 május 26-án sem történhetett nélkülük. Persze nemcsak ők jöttek, mentünk mi is boldogan. Kicsi, de lelkes csapatunk köszöntötte Walter Lastot, német testvérgyülekezetünk lelkipásztorát húszesztendős jubileumán Schrobenhausenben.

Közös örömünk természetesen nem korlátozódik ezekre az ünnepi alkalmakra. Hétköznapjaink is tele vannak örömteli találkozásokkal. Az elmúlt évben a presbitérium küldöttsége látogatott hozzánk Schrobenhausenből munkamegbeszélésre. Bizony büszkék lehettünk, hogy ma már nem mi szorulunk szerencsésebb sorsú testvéreink támogatására, hanem kapcsolatunk minden tekintetben egyenrangú, s ők is szívesen veszik tanácsainkat, kérik véleményünket gyülekezeti központunk üzemeltetésével kapcsolatban csakúgy, mint gyülekezetépítési tapasztalataink tekintetében. Amint galériánk képei mutatják, a komoly eszmecsere mellett volt alkalmunk vídámságra is. Idén mi készülünk Schrobenhausenbe hasonló megbeszélésre. Reményeink szerint ez a tapasztalatcsere rendszeressé válik, tervezzük az évenkénti találkozást, egyszer itt, egyszer ott. Idei terveink között szerepel a schrobenhauseni konfirmandusok vendégül látása (ez már régen rendszeressé vált találkozás egyszer itt és egyszer ott) és egy nyári, nagyobb létszámú csoport autóbuszos kirándulása is bajor testvéreinkhez. Finn testvéreinkhez hasonlóan szoros kapcsolatok fűznek minket, a nagyobb távolságot is legyőzve. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a gyönyörű augusztusi kirándulás, amelyen 2004-ben gyülekezetünk 18 tagja ismerkedhetett meg Finnországgal és tuusulai testvéreinkkel. Kézdy Pál, gyülekezetünk jegyzője részletesen beszámol erről az alábbiakban , olyan érzékletesen, hogy az is otthon érezheti magát Tussulában, aki sohasem járt ott. Aki netán nem tette volna még, olvassa el gyorsan e honlapon!

Budapest, 2005. február

Dr.Vidovszky István