Evangélikus Kántorképző Intézet
 
1%

1%

 
Menü
Evangélikus Kántorképző Intézet
Bemutatkozás
 

Bemutatkozás

Az épületben 1947 óta folyik kántorképzés. A kántor-tanítói állások megszűntetése idején gyülekezeteink orgonista nélkül maradtak. Ezért kellett minél gyorsabban elkötelezett egyháztagokat kiképezni az egyházzenei szolgálat ellátására. Az intézetet évtizedekig a különös kisugárzású Kiss János missziói munkás vezette. A kántorképző legnagyobb hatású tanára és a zenei ügyekért felelős igazgatója pedig Trajtler Gábor orgonaművész-lelkész volt. Ő egészen 1998-ig tanított itt. Több mint egy évtizedig volt az intézet vezetője és gondnoka Milán Gábor, aki az átmeneti idők után újra biztonságos pályára állította a Mandák Otthont. Ma az intézet igazgatója Bence Gábor egyházzenész, gondnoka pedig Sohan László.

Ma a Kántorképző Intézetnek három, egymást kiegészítő munkaterülete van:

1. A nyári hónapokban három két és fél hetes bentlakásos tanfolyamot tartunk elsősorban diákkorúaknak. Pontosan beosztott napirenddel használjuk ki az időt úgy, hogy az egyházzenei tárgyak oktatása mellett minél többet foglalkozhassunk Isten igéjével is. Napjainkat gazdag liturgiájú áhítatok keretezik, amelyeken a tanfolyam lelkészei szolgálnak igehirdetéssel, s minden tanfolyam végén bibliaismereti-versenyt is rendezünk a Szentírás egy-egy könyvéből. Kiemelt fontosságú istentiszteleteinket a helyi evangélikus gyülekezet templomában tarthatjuk. Zenei képzésünk központja természetesen a hangszerjáték. Minden résztvevő a saját zenei szintjéről indulva részesül harmónium- vagy orgonaoktatásban. Kiváló hangszerállományunk lehetőséget ad arra, hogy hallgatóink naponta legalább másfél órát gyakorlással tölthessenek. Több, különböző szintű csoportban tartunk szolfézs- és zeneelmélet-órákat. Az egyházi énekkinccsel egyéni és csoportos órákon ismerkedhetnek meg hallgatóink. Az énekkari munka kiemelt fontosságú nyári tanfolyamainkon. Célunk egyrészt az, hogy a hallgatókkal olyan műveket ismertessünk meg, amelyeket saját gyülekezetükben szerényebb körülmények között is meg tudnak tanítani, másrészt szeretnénk a kóruséneklés nagyszerűségének lelkesítő érzését megismertetni mindenkivel. A nyári tanfolyamokon nyílik mód arra is, hogy végzős hallgatóink karvezetés tantárgyból gyakorlati vizsgát tegyenek. Tanfolyamaink oktatóinak nagy része – amellett, hogy természetesen képzett muzsikus – korábban a mi kántorképzőnk oklevelét is megszerezte. Így érezzük biztosítottnak az Intézet szellemiségének megőrzését.
A diákoknak szervezett tanfolyamokon túl nyaranta már gyakorló kántoroknak továbbképző tanfolyamot is tartunk. Ezeken az egyhetes alkalmakon a szakmai előrehaladás mellett lehetőség nyílik arra is, hogy a gyülekezeti kántori szolgálat sok kérdését őszinte csoportos beszélgetéseken igyekezzük megválaszolni.

2. Évközi tanfolyamaink – amelyeket 1947 óta tartunk – a folyamatos, elmélyült munkára adnak lehetőséget. Az oktatás szombati napokon történik. Tantárgyak: orgonajáték, egyházi ének, liturgika, himnológia, szolfézs és zeneelmélet, orgonaismeret, karvezetés. Az évközi tanfolyamok végén hivatalos vizsga keretében számolnak be hallgatóink előrehaladásukról, és ilyenkor pályázhatnak a Magyarországi Evangélikus Egyház által elismert kántori fokozatok valamelyikének megszerzésére. Az intézetünk által meghívott vizsgabizottság háromféle bizonyítványt adhat ki:

  • segédkántori bizonyítványt alapfokon biztonsággal gyülekezeti énekkíséretre képes jelölteknek;

  • kántori bizonyítványt megbízható pedál- és manuál-játékkal bíró jelölteknek, akik könnyebb pedálos orgonaművek előadására is képesek;

  • és kántori oklevelet olyanoknak, akik minden tantárgyból elvégezték tanfolyamaink anyagát, önálló gyülekezeti kántori szolgálatra bocsáthatók és képesek tudatos zenei munkával a további önművelésre is. Intézetünk fennállása folyamán összesen több mint száznhetven kántori oklevelet adott ki.

3. A Mandák Kórus a nyári tanfolyamok lelkesítő kórusmunkájának hatására alakult, célja az, hogy a munkaévben is megadja a lehetőséget a Fóthoz kötődőknek a közös szolgálatokra. Havonta egy hétvégét tölt közösen a kórus, hol gyakorlással a Mandák Intézetben, hol az ország különböző gyülekezeteiben énekléssel bizonyságot téve. Különösen szép sikerrel szerepeltek már kétszer is az őszi Protestáns Napok hangversenyén a pesti Vigadóban, de más országos jelentőségű evangélikus találkozókon is (Szélrózsa; Keresztyén Orvosok Találkozója, stb.). Taglétszámuk 30-40 fő. A kórus alapító vezetője Hafenscher Károly, majd több évtizedig dr. Balás István vezette a kórust. Jelenlegi karnagyaik Kertész Péter és Kretz István.

A kántorképző keretein belül működő Zenei Intézet tudományos munkával, orgona- és kóruskották szerkesztésével és kiadásával, a honlapunkon elérhető segédanyagok közreadásával támogatja egyházzenészeink munkáját.

Társoldalak
Elérhetőségünk
Az épület
A kántorképesítés szabályozása
Egyéb
Egyházzenei segédanyag
Evangélikus énekeskönyv
Gyülekezeti liturgikus könyv
Kiadványok
Iskolai oktatáshoz
Egyéb
Orgonakották és korálkíséretek
Kóruskották
Egyéb
Tanfolyamaink
Mandák kórus
Kórustalálkozók és konferenciák
Énekeskönyv-kiállítás
Archívum
Egyéb
Kereső
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster