Evangélikus Kántorképző Intézet

Az épület
Képek az épületről

Az épület

A Kántorképző Intézet gyönyörű otthont kapott a Mandák Mária - egy területi vállalkozó egyedül élő leánya - hagyatékaként az Evangélikus Egyház tulajdonába került nagypolgári villában. Az igényes kivitelezésű épület alkalmasnak bizonyult többszöri bővítésre is, így ma szűkösségérzet nélkül táborozhat benne akár hatvan fiatal. Ma az épület első szintjén található - néhány hálóterem mellett - a többfunkciójú közösségi nagyterem, a tanári szoba, a tanfolyamvezetői iroda és a gondnoklakás. A tetőtérben kilenc kisebb-nagyobb hálószoba van, melyek jó részében hangszeroktatás is folyhat. Az épület alagsorában kap helyet a korszerű konyha, két ebédlő és egy fürdőblokk.

Az épület nagyszerűsége mellett büszkeségünk a tanfolyamokhoz nélkülözhetetlen hangszerállományunk is. Évtizedek következetes munkájának eredményeként tizenöt harmóniumot, három kétmanuálos mechanikus orgonát, két egymanuálos gyakorlóorgonát és egy kétmanuálos-pedálos harmóniumot tudhatunk magunkénak. A szolfézsoktatást két pianínónk segíti.

Az épület adottságai lehetővé teszik, hogy kisebb nagyobb egyházi konferenciákat is tartsanak benne. Budapesthez való közelsége miatt gyakran veszik igénybe iskolai és gyülekezeti csoportok kirándulásaikkor. Kántorképzőseink közül néhányan rendszeresen idejárnak orgonajátékot gyakorolni. Így az év minden szakában szinte egyformán nagy az intézet kihasználtsága, ismertsége pedig évről évre nő.

Képek az épületről

Nagy örömmel számolunk be arról, hogy ősszel nagyszabású munkálatok kezdődtek a Mandák épületében. Először a tetőzetet újították fel. Gyönyörű barnáspiros cserép fedi a házat, kipótolták a hiányzó hőszigeteléseket, és felújították a hall világítóablakának kürtő építményét is.

A bajor evangélikus egyház tette lehetővé, hogy e mellett a tetőtéri szobák átépítésébe is bele merjünk vágni. Célunk, hogy minden lakószoba önálló fürdőt kapjon. Zászkaliczky Palkó ötletét Balás Gergő építészmérnök (egyébként okleveles kántor) dolgozta ki. Mindenre tekintettel lévő tervrajzain megrajzolta a szobák berendezését, bútorzatát és világosítását is. A letölthető terveken tudjátok ezeket tanulmányozni. Egy kedvcsináló videó-demonstráció segíti, hogy mindezt magunk elé tudjuk képzelni.

Amikor tartott a tetőcsere, s elkészült a gyönyörű cserépburkolat, sokat mászkáltunk az emeleti szobák feletti padlástérben. Ott bizony van még egy szintnyi hely. Kialakítható lenne egy második emelet is. Azt szeretnénk, használjuk ki, hogy ily nagy a felfordulás, és tegyük használhatóvá ezt a padlásteret is. Építsünk ott ki két raktárszobát, amelyekből idővel akár lakószoba is alakulhat! A mai egyes szoba mellett lenne a "padlásfeljáró", s fönn két komolyabb helyiség alakítható ki.

Ez a munka természetesen nem szerepelt a bajor támogatóknak beadott tervekben. Saját erőből kellene megvalósítani. Az ácsmester (fóti gyülekezeti tag) elvállalta a munkát anyagáron. Nem egész másfél millió forint lesz a lépcső és az új szint padozatának kialakítása. Egy társunk arra vállalkozott, hogy barátaival megépítik a raktárszobák gipszkarton falait. S mint írtam, később nyithatunk tetőablakokat, hogy a ház túlterheltsége esetén itt is lehessen szállni.

Örömmel jelentem be, hogy a 2. szintre meghirdetett gyűjtésünk eredményesen lezárult. Több, mint ötvenezer forinttal már túl is léptük a kitűzött másfél milliós összeget. Összesen 45 barátunk tudott adományt küldeni, ki-ki lehetősége szerint. Hálát adhatunk, hogy "tehetősek" vagyunk: tudtunk valamit tenni, tehettünk valamit egy álomért.

A túlfizetés összegét pedig - engedelmetekkel - más, az építkezéssel kapcsolatos célra fordítjuk.

Az adományok gyűjtése végül (2020. június 22-én) így áll:

Beérkezett 1 655 000 Ft
Így a gyűjtés tervezett célját még túl is léptük 155 ezer forinttal!
Tortadiagramon:

Megújul a ház fűtési és elektromos rendszere is. Igyekszünk új székeket és szekrényeket is beszerezni. Többen segítenek a Fót-barátok közül önkéntes munkával, s bizony sok olyan feladat lesz még, amiben számítunk az önkéntesekre. Ha örömmel veszed, hogy a munkákról néhány hetente beszámoljunk Neked, kérlek, jelezz vissza, s add meg azt az email címet, amelyre küldhetjük leveleinket.

A felső szint tervezett átépítésének tervrajzai

Elérhetőségünk
A kántorképesítés szabályozása