Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Rimaszombat (Rimavská Sobota Sk)
Rimaszombati Református Egyházközség
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Rimaszombati Református Egyházközség

Idézet Erdélyi Gézától: "A református templom Rimaszombat városának legnagyobb temploma. 1784-ben épült, II. József személyes engedélye alapján. Az építkezéshez szükséges anyagi eszközöket jórészt a város híres iparosai biztosították. Hajóját porosz boltozat fedi, ennek ívei hatalmas félpilléreken nyugszanak. A déli hosszanti fal mellett álló klasszicista szószéktől jobbra és balra, a hajó két végében árkádos kőkarzat van, amely jól illik ugyan a templom architektúrájához, a látást azonban kissé zavarja. Falait függő-legesen sávok keretezik, a homlokfalhoz épített torony a XIX. század derekán készült. Nevezetessége még a templomnak a benne elhelyezett értékes könyvtár, s még inkább Ferenczy Istvánnak, a híres magyar szobrásznak, a város szülöttének a torony déli falához épített kriptája, amely a tér felől közelíthető meg." (Gömör vármegye klasszicista építészete)