Választék
Protestáns Honlap
Magyarország (Hu)
Galgagyörk (Hu)
Váckisújfalu (Hu)
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Mûvészetek
Aktualitások

Galgagyörk (Hu)


Pest megye térképe (Forrás hu.wikipedia.org

A galgagyörki evangélikus gyülekezet már 1650-ben bizonyosan fennállott. A templom valószínûleg a XVIII. század elején épült, adataink nincsenek róla. Valószínûleg annak a középkori templomnak a helyén épült, amelyet Arányi a *"gótstílû, a XVIII. század elején elczopfosított"* templomok között sorol fel. 1700-ban ezt írják: *"Van elpusztult kath. temploma és ehhez ragasztott odu, melyben lutheránus predikátor papol."* (Földváry L.: Adatok a dunamelléki ev. ref. egyház-kerület történetéhez - Bp. 1898., 273). Ezzel szemben a canonica visitatio 1702-ben még ép templomot ír le (VEL Can. Vis. Lib. II. p. 85, 64)

A XVIII. században megépült barokk templomot 1815-ben bõvítették, mely csekély változtatással ma is e képet mutatja. Mintegy fele része, a toronnyal együtt ebbõl az idõbõl való. Ebbõl az idõbõl származik a templom közel feléig benyúló sírbolt, mely Sturmann Márton költségére épült (S.M.: a késõbbi Veres Pálné, Hermin anyai nagyapja, késõbbiekben gyámja) mint ahogy a templombõvítés felét is a földbirtokos állta - mint egyházfelügyelõ. A bõvítés további költségeit Párniczky Mihály, a Veres család, Gosztonyi születette Osztroluczky Terézia, Tóth született Hudoba Katalin birtokosok állták, a helyi gyülekezet mindössze 250 forinttal, a leánygyülekezet, Váckisújfalu 65 forinttal járult hozzá a költségekhez.

Sturmann Márton felügyelõsége alatt tündökölt az egyház lelkiekben és anyagiakban egyaránt, majd 1844-ben bekövetkezett halálával hanyatlásnak indult. Birtoka, vagyona elaprózódott, más birtokosoknál római katolikus utód maradt hátra. A pártfogók nélkül maradt egyház csak igen szegény híveire támaszkodhatott. Tahy Istvánné - római katolikus - úrnõ adományt gyûjtött a templombelsõ rendbetételére, mely az elsõ világháború és következményei miatt meghiúsult.

A templomtorony 1816-ban épült. Alakja sugár. Három harangot rejt. (A legnagyobb 220 kg, a középsõ 80 kg, a legkisebb 60 kg.) A háború után csak a 100 kg-os harang maradt meg, mely még az 1800-as évekbõl való. A többit az egyház 1927-ben Szlezák mester harangöntödéjében öntette - a 2 új harang rendelése úgy történt, hogy azok összhangban legyenek a megmaradt haranggal. A kisebbiket - 56 kg (a hangja Aisz)- teljes egészében a Tahy István királyi kamarás és neje fizette és öntete,jelmondata: *"Istent féljétek a hazát szeressétek". A nagyobbat (210 kg os hangja: D*) javarészt Ibrányi Mihály királyi kamarás, római katolikus birtokos és a hívek fizették, ennek jelmondata: *"Erõs vár a mi Istenünk"*. E kettõ harangot 1927. június 19-én avatta fel Liptay Lajos helyi lelkész, fõesperes.

A templom jellege:

Dombtetõn álló, egy homlokzati tornyos, egyszerû barokk templom középkori nyomokon. Keletelt. Sokáig falépcsõzet vezet a templomhoz, majd 1911-tõl ezt faragott kõ lépcsõzet váltja fel. A háború után ezek a kövek betonba ágyazva kerületek a helyükre.

**Templomkülsõ:**

Egyetlen, homlokzat elõtt álló torony, amely, akár a fõhomlokzat, csaknem teljesen híján van építészeti mûformáknak. Erõsen kiugró, lépcsõzetesen profilált fõpárkány koronázza az épületet. A fõhomlokzaton kétoldalt hullámvonalas oromzat. A középtengelyben nagyon egyszerû, négyszögletes keretelésû bejárat, fölötte kis, négyszögletes ablak, az övpárkány fölötti alsó emeleti szakasz nyílástalan, a felsõ szakaszban négyoldalt egy-egy szegmentíves ablak nyílik. Hegyes gúlasisak fedi a tornyot. Az oldalhomlokzatokon tükrökben négy-négy szegmentíves záródású ablak. A jobb oldali homlokzaton két-két ablak között egy ugyancsak szegmentíves záródású, vakolatkeretelésû bejárat van. A templomzárófalához csatlakozik a bõvítés idejébõl való Sturmann-kripta lejárat, jellegtelen, alacsonyabb házalakú építmény.

**Templombelsõ:**

A templom belseje építészetileg érdektelen. A falfelületek tagolatlanok, a mennyezet sík. Fa karzat a bejárati oldalon, U alakban, tábláit rozetták díszítik.

**Berendezés:**

Szószék, mely a karzat stílusában készült, fa egyszerû.

Stallum:

Sturmann - címerrel díszítve.
A padok egyszerûek
A keresztelõkút az 1815-ös évekbõl való faragott édesvizi (puha) mészkõbõl.

**Oltárkép:**

tárgya Getsemáné. A Sturmann-család házi festõjének gyenge minõségû munkája a XIX. század elsõ felébõl.

Kapcsolódó oldalak:

Galgagyörk (Hu)
Térképcentrum.Hu

Galgagyörk (Hu)
Vendégváró.Hu

A Galgagyörki Evangélikus Egyházközség honlapja

 

További oldalaink

Váckisújfalu (Hu)

         Társoldalak
 
  Ágfalva (Agendorf, Hu)
Albertirsa (Hu)
Arnót (Hu)
Aszód (Hu)
Békéscsaba (Béké¹ska Èaba, Bichisciaba Hu)
Budapest
Budapest-Rákoskeresztúr (Krestur, Hu)
Bük (Hu)
Cegléd (Hu)
Debrecen (Hu)
Dévaványa (Hu)
Dunaegyháza (Ed'haza, Hu)
Felsõpetény (Horný Petan, Hu)
Gyón (Hu)
Gyõr (Raab Hu)
Gyõrújbarát (Hu)
Gyula (Giula Hu)
Hajdúböszörmény (Hu)
Hódmezõvásárhely (Hu)
Kálmáncsa (Hu)
Kecskemét (Hu)
Kiskõrös (Hu)
Kocs Hu
Kõszeg (Güns Hu)
Mesteri (Hu)
Mezõberény (Hu)
Milota (Hu)
Mohács (Hu)
Nagyvázsony (Hu)
Nyíregyháza (Hu)
Orosháza (Hu)
Pápa (Hu)
Ausztriai Evangélikus Egyház
Pécel (Hu)
Pécs (Fünfkirchen, Hu)
Magyarországi Evangélikus Egyház
Magyarországi Református Egyház
Magyarországi Unitárius Egyház
Péteri (Hu)
Pilis (Hu)
Rábapaty (Hu)
Rábaszentandrás (Hu)
Sárospatak
Sárszentlõrinc (Hu)
Sárvár (Hu)
Sopron (Ödenburg, Hu)
Szamosújlak (Hu)
Szarvas (Hu)
Szatmárcseke (Hu)
Szeged (Hu)
Székesfehérvár (Alba Regia, Stuhlweißenburg, Hu)
Szekszárd
Szerencs (Hu)
Veszprém
         Képek
 
 


Luther-rózsa


Evangélikus Templom, Galgagyörk


A Galgagyörki Evangélikus Templom


Galgagyörk, Evangélikus Templom


A Sturmann címer Galgagyörkön


A Sturmann címer a templomban


Protestáns Honlap Magyarország (Hu) Galgagyörk (Hu)

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster