Esperesi jelentés, 1999.
Esperesi jelentés a Vasi Evangélikus Egyházmegye 1999. május 8-i közgyűlés elé
Igen tisztelt Egyházmegyei Közgyűlés!
Kedves Testvérek!
Szeretettel köszönöm ülésünk minden hivatalos résztvevőjét és az érdeklődőket. Köszöntöm az egyházmegye tisztségviselőit, a lelkészeket, a gyülekezeti felügyelőket, valamint az egyházközségek választott küldötteit. Kérem, kísérjék figyelemmel az itt elhangzó be-számolókat, a hozott döntéseket, és vigyék el azok hírét a gyülekezetekbe!
Az esperes kötelessége, hogy minden közgyűlésen számot adjon az elmúlt időszak munkájáról, valamint az egyházmegyében történt eseményekről, személyi változásokról és minden olyan közérdekű történésről, amely közös örömünk vagy orvosolandó gondunk.
A mögöttem álló alig féléves esperesi szolgálat gazdag volt ilyen alkalmakban. Mielőtt azonban ezeket felsorolnám, ezen a helyen szeretném megköszönni az egyházmegye gyülekezeteinek, azok minden egyes tagjának, hogy bizalmukkal támogattak új felelős tisztségem viselésében és beiktatásomon az elmúlt év decemberében meghatóan nagy létszámban voltak jelen az alsósági templomban, hogy imádságaikkal és köszöntéseikkel bátorítsanak. Kérem továbbra is segítőkész nyitottságukat és aktív részvételüket az egyházmegye ügyeinek intéz ügyeinek intézésében!
1 Az egyházi szolgálat személyi feltételei
Amikor egyházi szolgálatról beszélünk, figyelembe kell vennünk azt, hogy kik azok, akik ezt a munkát végzik, és kik azok, akik ennek gyümölcseit élvezik. A legfrissebb statisztikai adatok szerint a Vasi Egyházmegyében csaknem 17.000 evangélikus él a legkisebbektől a legidősebbekig. 12.000-re tehető azok száma, akik a gyülekezetek anyagi terheiből rendszeresen kiveszik a részüket. Kb. ötezren vannak tehát, akik vagy még kiskorúak, vagy távolabb állnak az egyház hétköznapjaitól.
Gyülekezeteinkben az elmúlt év folyamán 207 gyermeket kereszteltek meg, 285-en részesültek konfirmációban, 81 pár házasságára kértük Isten áldását. A temetések száma sajnos meghaladja a keresztelésekét: 375 testvérünket kísértük ete;sértük el utolsó földi útjára. Ez azt jelenti, hogy - statisztikailag - az 1998. évben 168 fővel csökkent az evangélikus száma Vas megyében. A konfirmáltak magas száma azonban azt a reménységet ébresztheti bennünk, hogy felnőtt egyháztagjaink új nemzedéke épül fel belőlük. A megesketett párokból csak 15 van olyan, amelyben a vőlegény és a menyasszony is evangélikus. Ügyelnünk kell arra, hogy a vegyes párok se szakadjanak el az egyháztól. Gondoskodnunk kell az evangélikus fél lelkigondozásáról - a másik fél iránti szeretettel és türelemmel. Gyermekeik hitoktatását csak úgy végezhetjük, ha komolyan vesszük a szülők közös szándékát - emlékeztetve őket a kereszteléskor tett ígéretükre. Az elmúlt év folyamán 1.800 gyermeket tanítottunk közel 11.000 hittanórán. Ebben a munkában nemcsak a lelkéemcsak a lelkészek vettek részt, hanem a gyülekezetek alkalmazásában álló főállású hitoktatók, valamint azok az önkéntes munkások, akik egyházuk iránti szeretet-tel, hűséggel végzik munkájukat.
A Vasi Egyházmegye 24 anyagyülekezetében 20 beiktatott lelkész, illetve kiküldött segédlelkész szolgál, közülük ketten diakónus lelkészek (teljes lelkészi jogkörrel). A nyugdíjas lelkészek közül 3 végez aktív gyülekezeti munkát. További három testvérünk a megyében tölti nyugdíjas éveit, alkalmanként szolgálatokat vállalva. Két lelkész-nő van jelenleg GYES-en, de ők is kiveszik részüket a gyülekezeti munkából. E 28 fő szolgálatát segíti 33 munkatárs, akik részben a teológiai képzés bizonyos formájában részt vettek, részben szakértelmükkel, járulnak hozzá egyházunk építéséhez.
2 Esperesi szolgálataim
Megválasztásom után nagyon sűrűn követték egymást az ünnepi események. Lelkésziktatás volt Szombathelyen és Körmenden, a szombathelyi szeretetotthon alapkőletételén vettem részt. Együtt ünnepeltünk Celldömölkön a megújított templomban. Egyházkerületi és országos üléseken jelentem meg, folytattuk a Zsinat bizottsági és plenáris munkáját, az ülésekről együtt készítettünk jegyzőkönyvet a jegyzői karral. Az egyházmegyén belül megtartottuk a szükséges üléseket a számvevőszékkel és a presbitérium tagjaival. A Lelkészi Munkaközösség körében rendszeresen találkoztam a lelkészekkel és a munkatársakkal. Tartom a kapcsolatot más egyházmegy&eacuás egyházmegyékkel is. Gyülekezeti presbiteri ülések vezetésében, a tárgyalások lebonyolításában segítettem - különösen olyan helyeken, ahol új lelkész vagy segédlelkész került a közösség élére. Az egyházmegye életéről rendszeresen érdeklődik a megyei sajtó és a városi televíziók stábja. Kérdéseikre válaszolva igyekszem az itt élő evangélikus testvérek véleményét képviselni. Az ingatlan-rendezés folyamatában az Egyeztető Bizottság keretein belül zajlanak a tárgyalások a Minisz-terelnöki Hivatalban. Jelenlétemmel és hozzászólásaimmal igyekszem a gyülekezetek érdekeit erősíteni és a döntéseket javukra befolyásolni.
Hivatalos, reprezentatív és irodai jellegű feladataim ellátása mellett gondot fordítok a lelkészek, lelkészcsaládok élcute;szcsaládok életének megismerésére, a személyes beszélgetésekre: a lelkipásztori közösségre. Az elmúlt hónapok során eljutottam 13 lelkész otthonába, ahol hoszszas testvéri beszélgetés keretében kerestük a megoldást a gyülekezet nehéz anyagi és pasztorális kérdéseire, valamint a család örömeiben és gondjaiban is osztoztam. Ezeket a látogatásokat folytatni fogom, mert fontosnak érzem, hogy a lelkészek közötti élő személyes kapcsolat többek között általam is erősödjék.
3 Az esperesi szolgálat tárgyi feltételei
Miután a körmendi esperesi hivatal Alsóságra költözött, számba vettük a rendelkezésre álló eszközöket. A rendezett iratanyagon túl átvettem az egyházmegye tulajdonában lévő Opel Astra gépkocsit, a telefax küldésére és ldésére és fogadására alkalmas telefonkészüléket. A korábban egyházmegyei tulajdonban lévő asztali fénymásoló gép sorsáról úgy döntött a presbitérium, hogy azt megvételre felajánlja a körmendi egyházközségnek. Helyette nagyobb teljesítményű sokszorosító gépet vásároltunk országos egyházi támogatással.
Természetesen a hiányosságokról is szólni kell. Az egyházmegyei iratanyag elhelyezése mindig gondot okoz az új esperesnek, aki a gyülekezeti levéltártól függetlenül, elkülönítve akarja rendben tartani a fontos dokumentumokat. Presbitériumunk támogatja azt a javaslatot, hogy az egyházmegye vásároljon olyan könnyen felállítható és átalakítható polcokat, amelyeken a nagy mennyiségű anyag elhelyezhető. Az esperes könnyebb elérhetősége céljából e;ljából javaslat született arra, hogy az egyházmegye mobiltelefont vásároljon. E két beruházást az Országos Egyháztól juttatott 200.000,- Ft-os működési támogatásból tudjuk biztosítani. Erre vonatkozólag természetesen még szükség lesz a közgyűlés jóváhagyására.
A modern technika rohamosan emelkedő követelményeinek nem könnyű megfelelni. Országosan tervezik egy olyan számítógép-hálózat kifejlesztését, amely először az esperesi hivatalokat, majd az ország valamennyi lelkészi hivatalát egy rendszerbe kapcsolja. Ennek megvalósítása csak akkor képzelhető el, ha a hivatalok megfelelő irodai eszközökkel való felszerelése megoldhatóvá válik. Ígéretek vannak arra, hogy ehhez is lehet támogatást kérni.
4 Az egyház jövője
Természetes, hogy egy lelk&emészetes, hogy egy lelkész, egy gyülekezeti tisztségviselő, egy hívő evangélikus csak akkor végezhet hiteles bizonyságtételt a világban, ha bízik az egyház jövőjében. A jövő viszont nem független a mi szolgálatunktól! Ezért munkálkodunk gyermekek között, ezért igyekszünk hatni a fiatal szülőkre, ezért próbáljuk meg formálni a közgondolkodást szavainkkal, igehirdetéseinkkel, különböző egyházi programok szervezésével, felebaráti szeretetünk egyéni és intézményes kifejezésével.
Nagy örömmel vettem részt áprilisban a Nemeskoltán rendezett ifjúsági csendesnapon, amelyet nagy érdeklődés kísért. Csaknem százan voltunk együtt a fiatalok különböző korosztályaiból. Az egyházmegye az a közösség, amely még területileg áttekinthető, mégis egy elég ne;gis egy elég nagy embercsoportot átfogó egység, s ezen belül képes arra, hogy új kapcsolatok, barátságok alakuljanak ki benne, s hogy munkálja hitünk gazdagodását. Ezért szervezünk nyaranta ifjúsági táborokat is, amelyekre idén is sor kerül Őrimagyarósdon. Helyes azonban kitekinteni nagyobb egységekre is. Erre is lehetőségünk lesz, hiszen országos konferenciákra hívogatjuk fiataljainkat.
Az egyház jövője mégsem csupán a fiatalok ügye. Minden evangélikus keresztyén ember különleges megbízatása és felelőssége a misszió, a hívogatás. Istent szolgálni viszont csak úgy lehet, ha bennünk is erősödik az elkötelezés érzése. Idén júliusban Csömörön lesz olyan országos evangélikus találkozó, amilyen tavaly már Pakson is volt. Használjuk ki az igehallgatásnak, az együtt ünneplésnek a lehetőségéa lehetőségét, hiszen nemcsak jövőnket, hanem jelenünket is komolyan kell vennünk!
Befejezés
A Vasi Evangélikus Egyházmegye gyülekezetei többé-kevésbé megállnak a maguk lábán. Olyan irigylésre méltó helyzetben vagyunk, hogy egy gyülekezet kivételével mindenütt megnyugtatóan megoldott a lelkészi szolgálat kérdése. Ez mégsem jelentheti azt, hogy ki-ki a maga területén maradva, a szomszédokról tudomást nem véve létezhet! Keresztyén testvérekként élünk egymás mellett. Ismerjük egymás gondjait, küszködéseit. A mai napon is azért jöttünk össze, hogy egymástól tanácsot kérve döntsünk fontos kérdésekben. Mindnyájan szeretjük az egyházat, Krisztus testét, és azt szeretnénk, ha mások is meglátnák, kinek az ügyében munkálkodunk. Isten küldje ránk Szentlelkécute;nk Szentlelkét, hogy bölcsen, egymás iránti tisztelettel és szeretettel tudjuk tárgyalni, és döntéseinket Isten akarata szerint tudjuk meghozni - és így építsük az Ő Országát magunk között!
Vető István
|