Keresztutak
LVSZ-tanácsülés, Wittenberg
A reformáció bölcsőjében készült fel a következő nagy világgyűlésre az LVSZ Tanácsa 2002 szeptemberében
Az LVSZ Tanácsa munka közben |
Wittenberg azonban méltó helyszínnek bizonyult. A németországi evangélikus egyházak és az LVSZ Nemzeti Bizottsága mindent megtettek azért, hogy a Tanács tagjai és az LVSZ stábja zavartalanul végezhessék munkájukat. Wittenberg reformációi hangulata a tanácskozást is áthatotta. A lutheri örökség, a történelmi környezet újra büszkévé tehetett minden odalátogatót: páratlan kincsek birtokában vagyunk, és bátran vállalhatjuk fel reformációi örökségünket.
A tanácsülés nyitó istentisztelete a wittenbergi vártemplomban volt. Axel Noack püspök elmondta, hogy ez a templom, amelyben Luther sírja is megtalálható, nem evangélikus templom. A német egyháztörténelmet olyan események tarkították, melyben az evangélikus és a református gyülekezet egybeolvadása miatt nem felekezeti, hanem ún. protestáns egyházak alakultak ki. Az a tartományi egyház, melybe Wittenberg, Eisleben és más – Luther Márton élete vonatkozásában – fontos települések tartoznak, nem evangélikus, hanem protestáns egyház, és nem tagja az LVSZ-nek.
A wittenbergi tanácsülés szinte minden szempontból a 2003-as winnipegi világgyűlésre koncentrált. Minden előadást, minden beszámolót ez a téma hatott át: mit jelent a gyógyulás a világ, és az életünk szempontjából? Milyen kérdéseket, milyen problémákat tárunk Isten elé, és miben kérjük gyógyító erejét? 2003 nyarára készülve a világ evangélikusságát ez a téma foglalkoztatja – a világ gyógyulásáért fohászkodunk, hogy újra reménység tölthesse el azokat, akik elveszettnek, kisemmizettnek, testileg és lelkileg elgyötörtnek érzik magukat.
A globalizáció témaköre az előbb említett okok miatt került előtérbe. Korunk problémái közül a globalizáció az, amelyre egyre többen hivatkoznak, főleg negatív hatásai miatt. Ishmael Noko, az LVSZ főtitkára a globalizációt korunk egyik leginkább meghatározó jelenségének tekinti. Gazdasági szempontból nagyon sok olyan hátránya van, amely emberek millióit fosztja meg a munkalehetőségtől és a megélhetéstől. Noko szerint a globalizáció akkor válik hasznossá, ha lehetőséget tud teremteni a szegénység leküzdésére, és hozzásegít az emberhez méltó élet megtartásához.
A tanácskozás első napján ellátogatott Wittenbergbe Johannes Rau, Németország elnöke is. Beszédében nagyra értékelte mindazt a szolgálatot, amelyet az LVSZ és tagegyházai ellátnak a világban. Különösen is kiemelte az LVSZ szerepét akkor, amikor a hidegháború évei alatt a közép- és kelet-európai egyházaknak kellett segítséget nyújtani. Örömmel töltötte el, hogy országába a világ szinte minden tájáról érkeztek evangélikusok, és megjegyezte, hogy Luther Márton biztosan csodálkozna, ha látná, hogy a világ mennyi országában élnek olyanok, akik a nevét hordozó keresztyén felekezet tagjai.
A tanácsülésen egyházunkból részt vett dr. Harmati Béla püspök, aki a Tanács tagja és a Kommunikációs Bizottság elnöke, és Pángyánszky Ágnes lelkész, aki a Tanács tanácsadója és a Missziói és Fejlesztési Bizottság tagja.
Ez a tanácsülés az utolsó teljes alkalom volt a winnipegi nagygyűlés előtt. A Lutheránus Világszövetség reménység szerint felkészült arra, hogy a több mint 136 tagegyházat magába tömörítő közösség együtt ünnepelhessen, és együtt tervezhesse közös jövőjét. A világ gyógyulásába vetett reménység megerősödése és az Istenben való közösség minél kézzelfoghatóbb megélése a cél a világgyűlésen és a jövőben is.
Pángyánszky Ágnes