Evangélikusok
Roszík Mihály: "...Gond és félelem el nem ér..."
Szemelvények egy nyugalmazott lelkész "naplójából"
„Szeretteim és testvéreim beszélgetéseink közben, mikor élményeimet meséltem, sokszor biztattak, hogy írjam le, örökítsem meg emlékeimet. Így szántam el magam arra 1997-ben, hetvenöt évesen, hogy ötvenesztendei lelkészi szolgálataimra való visszaemlékezéseimet egy kis kötetben megírjam. A könyvecske kedves énekünk kezdő soráról a „Velem vándorol utamon Jézus…” címet kapta. (…) Nyolcvanévesen ismét tollat ragadtam, hogy alberti működésem fél évszázadából további visszaemlékezéseket vessek papírra. Ez az írás úgy folytatja előző kötetemet, ahogy az énekben: „Velem vándorol utamon Jézus, Gond és félelem el nem ér… (Ev.Ék. 459).”
Álljon itt néhány részlet Roszík Mihály lelkész könyvéből, komolyabb és vidámabb visszaemlékezések sora.
*
Az alberti gyülekezet 1711. szeptember 29-én jött létre, amikor a Felvidékről huszonnégy szekérrel érkezett elődeink ide telepedtek. Első lelkészük, Claudiny Frigyes aznap hirdette először Isten igéjét szlovák nyelven. Tanítót is hoztak magukkal Benedicty Izrael személyében. Ismerjük világi vezetőik nevét is: Havran Pál és Takács Mihály; ez azt is jelentette, hogy együtt indult a község, a gyülekezet és az iskola. Szolgálatukkal kezdetét vette az alberti evangélikus gyülekezet máig tartó külső és belső élete. A lelkészek sorában én voltam a tizenhetedik, aki átvettem a gyülekezet vezetését.
*
Kostyalik János gondnok úr az esperessel beszélgetett, aki szemére vetette, hogy nagyon sok áldozatot kérünk a gyülekezettől. A bölcs gazda így felelt: Esperes úr, amelyik tehenet nem fejik, elapad a teje. Az esperes szóhoz sem tudott jutni, pedig a gondnok úr ezzel csupán azt akarta kifejezni: az adakozásra rá kell szoktatni a gyülekezetet.
*
Hosszú szolgálatom ideje alatt, különösen annak első felében a hívekre nehezedő félelem miatt nagyon sok különös szolgálatot kellett teljesítenem. Titokban végeztem el, az éjszaka leple alatt keresztelési, esketési szolgálatokat. Egy katonatiszt házaspárt a szomszédban készített oltár előtt eskettem meg, egy megyei KISZ-titkárt, aki menyasszonytánc után „ellopta” ifjú feleségét, éjfélkor a templomban adtam össze a szűk család jelenlétében. Nyilvánosan eskettem meg az egyik Pest megyei KISZ-titkárt, akit a helyi pártszervezet erőszakkal le akart beszélni az egyházi esküvőről. Amikor erről velük beszélgetett, leleplezte őket: maguk is templomban esküdtek, tőlünk pedig irigylik, hogy ilyen gazdag lelki élményben részesüljünk. Azonnal abbahagyták a gyötrését. Községi párttitkárunkat is megeskettem, erre fegyelmivel felmentették tisztéből, de két év múlva megbocsátottak neki.
*
Hajnali négykor kopogtatott az ablakomon Zajacz János, Bajcsy-Zsilinszky utca 37. szám alatti lakos. Ablakot nyitottam, és kérdeztem, mit óhajt. Azt kérte, engedjem be. Kinyitottam a kiskaput, de azt mondta, ő beljebb akar jönni. Amikor beléptünk a konyhába, egy üveg pálinkát nyújtott át nekem. Kérdeztem: Miért nem adta át nekem az ablakban? – Mert azt akartam, ha én felkeltem ilyen korán, a tisztelendő úr is keljen fel!
*
A Dánosi utcában délután találkoztam dr. Kopár Károly főorvos úrral, aki éppen távozott özv. Miloszrdni Pálnétól, kilencvenkét éves hűséges hívemtől; a doktor azt mondta, hogy sajnos elkéstem, a haldokló már nem reagál semmire, biztosan nem tudom megúrvacsoráztatni. Bementem, leültem az ágy mellé, és elkezdtem szlovákul énekelni az ősi éneket: „Kde si muj premily, Jezisi Kriste…” („Jézusom, Krisztusom, én szerelmesem…” Ev. Ék. 381), erre a beteg szeme kinyílt, velem énekelt, meghallgatta az igét: „Légy hű mindhalálig” (Jel 2,10). Az úrvacsorai kérdésekre érthetően válaszolt, és elfogadta a kegyelem eszközeit. Kézrátétellel bocsátottam el: „Mostan bocsátod el, Uram, a te szolgádat, a te beszéded szerint, békességgel” (Lk 2,29). Estére megtért Urához. Idős híveimmel hosszú évek során mindig csak magyarul beszélgettem, de a gyermekkori szlovák ének volt az, ami még egy utolsó kis időre visszahozta kapcsolatát a külvilággal. Ekkor döbbentem rá, hogy amit gyermekkorunkban fogadunk be lelkünkbe, az elkísér utolsó óránkig is.
*
Egy fiatal párt eskettem. A vőlegényt annyira szorította a cipője, hogy odasúgta nekem: rosszul vagyok, mert nagyon szorít a cipőm. Feleségem behozta a bőr papucsomat és ebben folytatódott a szertartás. Az esküvő utáni napokban vártam, hogy visszahozza, de hiába. Amikor találkoztam vele; és szóvá tettem, azt felelte: ebben én esküdtem, ezt én nem adom vissza!
Gazdag Zsuzsanna