Egyházunk egy-két hete
Örök reformáció
Az országos reformációi emlékünnepély és egyben az Országos Protestáns Napok záróalkalmának is helyet adott idén a Kálvin téri református templom |
5Móz 4,1–2 és 9–10 verseiben hangsúlyos az emlékeztetés: „vigyázz nagyon magadra, hogy meg ne feledkezz azokról, amiket saját szemeddel láttál, ne vesszenek el emlékezetedből egész életedben”.
Az igehirdető arról szólt, hogy mintegy 2600 évvel ezelőtt – Jósiás király idejében – is volt egy reformáció, amely Isten népét a megtérésre, az Istenéhez való visszafordulásra vezette. A 16. századi reformációban ugyanez a visszafordítás vezérelte reformátorainkat. Nem új egyházat alapítottak, csak Krisztushoz fordítottak vissza, ezért mi is Krisztustól számítjuk az egyházat. A négyes alap világosan tisztázta Istenhez való kapcsolatunkat: egyedül Krisztus – egyedül a Szentírás – egyedül a kegyelem – egyedül a hit. Az pedig, hogy a reformációt folyamatosan kell élnünk és cselekednünk, Luther 95 tételének szavaiból így cseng ki: „Amikor a mi Urunk Jézus azt mondja: Térjetek meg! – akkor azt akarja, hogy az egész életünk megtérés legyen.” (1. tétel) Ez végső soron azt jelenti, hogy tegyük helyére Istent az életünkben.
A mózesi ige arra is biztat minket, hogy ez után a reformáció után tevékeny életnek (vita activa) kell következnie, és ezzel a mindennapi munkát, hivatásunk teljesítését a helyes istentisztelet magasságára emelte. Ezt kell fiainknak is továbbadnunk!
Arra már az előadás mutatott utat, hogy a mindennapi életben hogyan valósul meg a reformáció. Luther és reformátor társai keresték a békességet és megnyugvást Istennél, de rossz úton tették azt. A testünkön csattanó korbács, a magunk teljesítményének erőltetése nem vezet célra. Hiszed-e bűneid bocsánatát? Hit kérdése mindez. Korbács helyett Isten kegyelme adja meg a kívánt megnyugvást, békességet. A hit pedig a reménylett dolgok valósága. Itt kezdődik a reformáció realitása!
Ahogyan Luther erre a meggyőződésre eljutott, az nem valami „professzori elegancia” következménye volt. Korának nagy tudósa, Erasmus nagyszerű valláskritikus volt, de nem lett reformátor. Luther a megharcolt hit erejével hirdette, hogy egyedül Krisztus és a kegyelem segítette őt megbékélésre.
A személyes átélés, a megharcolt hit, a rátalálás lehet ma is a reformáció életünkben. Amikor emlékezünk, csak ezzel a magatartással lehetünk hűek az egyházhoz, a Krisztushoz. Megtérhetünk, visszatérhetünk, és kezdhetünk újat!
Az ünnepély liturgikus keretét Páll László református lelkész és dr. Mészáros Kálmán baptista egyházelnök imádsága és áldásmondása jelentette. Az egyházzenei szolgálatot a Kálvin kórus és a Kőris utcai református énekkar adta Kovács Botond Árpád orgonista és Kéménczy Antal karnagy vezetésével.
Tóth-Szöllős Mihály