Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 46 - Kereszténység és média

e-világ

Kereszténység és média

A 10 éves Duna Televízió volt a díszvendége november 9-én, szombaton a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége által rendezett tanulmányi napnak, amely az elektronikus média problémakörét járta körül.

Pekár István, a Duna Televízió elnöke a kezdetekre emlékezve elmondta, hogy 10 évvel ezelőtt az első játékfilm, amit a csatorna műsorára tűzött, Szőts István Emberek a Havason című alkotása volt. A balladai szépségű film és a magyar szó keltette katartikus érzés az erdélyi magyarság körében első számú televízióvá emelte a Duna Tv-t. Azóta megjelentek más magyar nyelvű csatornák is a térségben, a Duna Televízió mégis a mai napig őrzi népszerűségét.

A televízió, amely 1992 karácsonyán – II. János Pál pápa áldásával – kezdte meg adását, azért jött létre, hogy szellemi hidat építsen az anyaországi és a határon túl élő magyarság között. Az UNESCO által 1999-ben a világ legjobb kulturális televíziójának ítélt Duna Tv várhatóan jövőre is az ideihez hasonló anyagi feltételekkel működhet, sőt négy esztendő után először zárhatja szerény nyereséggel az évet.

A műholdas csatorna jövő évi tervei között szerepel egy mintegy 700 millió forintos beruházás a digitális technika fejlesztésére, hosszabb távú tervei szerint egyrészt – hagyományaihoz híven – maradna kulturális televízió, a Tudás televíziója, másrészt a közép-kelet-európai régió hírtelevíziója lenne. A Duna Tv jelenleg az egyetlen magyar nyelvű televízió, amely az Internet segítségével az egész világon fogható, tizedik születésnapjától, december 24-től azonban megkezdi műholdas műsorsugárzását Ausztráliában és az Amerikai Egyesült Államokban is.

A Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének rendezvényén bemutatták a III. Nemzetközi Ökumenikus Filmszemle két díjnyertes alkotását is: Barlay Tamás (Duna Tv) Iskola a Gyimesekben című művét, amely Berszán Lajos gyimesfelsőloki esperes szinte emberfeletti teljesítményét mutatja be – aki a semmiből teremtett magyar nyelvű gimnáziumot a Gyimes völgyében – és Téglásy Ferenc (MTV) Ajándékok voltak című, megdöbbentő tisztaságú dokumentumfilmjét.