Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 13 - 7 év - 77 művész

Kultúrkörök

7 év - 77 művész

Kiállítás a Budai Kárpitműhelyben

Kovács Péter: A szövő keze
Ősi művészet a kárpit. Kezdete visszanyúlik a Krisztus előtti időkig Egyiptomba, Görögországba, Rómába, Perzsiába és Kelet-Ázsiába. Története Bizáncban folytatódik, ám valójában csak a 14. századtól követhető nyomon. Olaszországban az első manufaktúra 1419-ben létesült Mantuában, majd francia földön, később Flandriában is alapítottak műhelyeket. Eleinte mitológiai, történelmi, bibliai jeleneteket ábrázoltak, később növényi mintákat is. A 16. században térhódítása kiszélesedik, bár klasszikus művelői továbbra is a franciák, illetve a flamandok. A 19. században ugyan bizonyos visszaesés tapasztalható, de a szecesszióban és a modern törekvések közepette népszerűsége mindjobban növekszik.

Nálunk Ferenczy Noémi (1890–1957) a modern magyar gobelinművészet megteremtője. Apjától tanult rajzolni, és 1913-tól Párizsban sajátította el művészetének technikai alapjait. Első önálló munkáit Nagybányán tervezte és szőtte, amelyeket 1916-ban Budapesten, az Ernst Múzeumban mutatott be. Így kezdődött hazánkban a kárpitmunka felfelé ívelése, a művészetek közötti helyfoglalása. Az eredményekről, a megérdemelt sikerekről, díjakról a hazai és külföldi lapok rendszeresen beszámoltak.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében „7 év – 77 művész” címmel rendezett kiállítást a Magyar Kárpitművészek Egyesülete. A társaság hét éve alakult, és azóta a kárpit csaknem valamennyi hivatásos magyar művésze tagja határainkon belül és túlról is. A 77. művész éppen a kiállítás tervezése idején – Erdélyből érkezve – lépett be az egyesületbe. A Magyar Kultúra Alapítvány épületében 2000-ben létrehozott Budavári Kárpitműhely – mely műhely, kiállító- és tervezőterem is – vitrinjeiben a legrangosabb szakmai zsűrik elismerése látható a hazahozott csoportos és egyéni díjak, kitüntetések mellett.

A „7 év – 77 művész”-ének kiállítása gyönyörködtet, ötletet ad, elgondolkoztat. A szövés művészei hisznek mesteri munkájuk kulturális értékében. Nem lenne helyes egyes neveket kiemelni közülük, hiszen valamennyien a legjobbat, a legszebbet szeretnék adni, a lelküket kitárni, beleszőni a megálmodott sokféle fonalmunkába. Ehhez pedig – a művészi munkájukat figyelemmel kísérők nevében – csak sok erőt, hitet és egészséget kívánhatunk. Dobrányi Ildikó, a Magyar Kárpitművészek Egyesülete szeretettel, nagy figyelemmel dolgozó, elismert művész elnökének kérésére mégis megemlítek egy nevet. A 75. születésnapjához közeledő Hajnal Gabriella életműveiből – külön teremben – egy egészen új sorozatot állítottak ki ünnepi tárlatukon, mely szintén április 8-ig látogatható, kedden és csütörtökön 14-től 18 óráig a 1014 Bp., Szentháromság tér 6. alatt.

Schelken Pálma