Keresztutak
Százkilencven éve született David Livingstone
Százkilencven éve, 1813. március 19-én született a Glasgow melletti Blantyre-ban David Livingstone skót misszionárius és Afrika-utazó.
Családját szegénység, hitbuzgalom, kemény munka, tudásvágy és küldetéstudat jellemezte. Heten nőttek fel egy szobában, David tízévesen a pamutfonóban dolgozott. Első keresetéből latin nyelvkönyvet vett. Kálvinista hitben nevelkedett, később egy szigorúbb keresztény gyülekezet tagja lett. Az egyház felhívására elhatározta: orvos-misszionárius lesz. Munka mellett két évig görögöt, teológiát és orvoslást tanult Glasgow-ban. A Londoni Missziós Társaság 1838-ban elfogadta jelentkezését, de az 1839–1842-es ópiumháború meghiúsította, hogy Kínába menjen. Találkozott viszont Robert Moffat hittérítővel, aki rávette, hogy Afrikában vállaljon missziós szolgálatot.
1840-ben szentelték hittérítővé, és 1841. március 14-én érkezett Fokvárosba. Moffat kurumani missziójába, a Fokföld határára ment, majd tovább indult az északi feltáratlan vidékre. Itt nagy közösségek éltek, s ő a bennszülöttek segítségével kívánta terjeszteni a hitet. Megismerte a helyi nyelveket és szokásokat. 1842-ben messzebb hatolt a Kalahári-medencébe, mint előtte bármely fehér ember. 1844-ben egy oroszlán megsebezte. Egy másik balesete miatt bal keze sérült maradt.
1845-ben feleségül vette Moffat lányát, Maryt, aki több útjára elkísérte. Az asszony 1852-ben egészségi állapota és a gyerekek taníttatása miatt hazaköltözött Angliába. Livingstone az 1849-es expedíció révén vált ismertté, amelyet William Oswell vezetett. Eljutottak a Zambézi és a Cuando folyókig, s felfedezték a Ngami-tavat a mai Botswanában, ezért a Brit Királyi Földrajzi Társaságtól aranyérmet és pénzjutalmat kapott. A társaság később is támogatta őt.
Családját biztonságba helyezve 1853. novemberben indult a kontinens belsejébe, hogy „terjessze a kereszténységet, a kereskedelmet és a civilizációt”. Csak kisszámú makololo törzsbelit vitt magával a Zambézi menti Linyantiból, hogy utat keressen az Atlanti-óceánhoz. A legális kereskedelem révén akarta a rabszolga-kereskedelmet megingatni, s a makololók vidékét a búrok területeit megkerülve elérhetővé tenni. A búrok 1852-ben lerombolták a házát, s megtámadták afrikai barátait. Nagy viszontagságok árán 1854. májusban érte el az angolai Luandát. Szeptemberben indult vissza, mikor egészsége helyreállt. Egy év múlva ért Linyantiba.
Jövedelme megnőtt, családja jobb körülmények közé került. Elvált a Londoni Missziós Társaságtól, és úti beszámolókat tartott. Ezek is megjelentek könyv alakban.
Második útján, 1858. márciusban Queli-manéba utazott, ahol feladata a vidék kereskedelmi és civilizációs célú feltárása, a rabszolga-kereskedelem visszaszorítása volt. Az afrikaiakat önmagával egyenlőknek tekintette, iparra és földművelésre próbálta őket tanítani.
Vezetői készségei kevésnek bizonyultak, ráadásul felesége, aki vele tartott, 1862-ben meghalt a Zambézi menti Shupangában. Mégis eljutott a Nyasza-tóig, és felfedezte a Chilwa-tavat. A brit kormány 1864-ben visszahívta az expedíciót, mivel Livingstone reményei túlzottaknak bizonyultak a vidék gazdasági kihasználására. Livingstone hazatért, és öccsével, Charlesszal megírták a „Beszámoló a Zambézi és mellékfolyói vidékére vezetett expedícióról” című könyvüket.
1866-ban ismét Afrikába ment. Az evangélium terjesztése és a rabszolga-kereskedelem megfékezése mellett a közép-afrikai vízválasztó és a Nílus-források felkutatását is célul tűzte ki. Ezúttal csak afrikai és indiai kísérőkkel indult Tanzániából, de a ngoni törzs rajtaütései miatt a tervezettnél délebbre fordultak. Több kísérője megszökött, akik azt terjesztették, hogy Livingstone-t megölték a ngonik. Egy év múlva kiderült, hogy él, de ettől kezdve egyre drámaibb hírek keringtek róla.
Livingstone a Nyasza-tó déli végénél északra fordult, 1867 végén felfedezte a Mweru-, majd a Bangweulu-tavat. 1869 elején elért a Tanganyika-tóhoz, útját betegen folytatta. 1871. márciusban jutott a Kongó egyik ága, a Lualaba menti Nyangwéba, nyugatabbra, mint addig bárki. A folyót a Nílus mellékvizének vélte. Fél év múlva indult vissza, ekkor találkozott Henry Stanley-vel, aki őt kereste a New York Herald Tribune megbízásából. Ekkor hangzott el a híres kérdés Afrika belsejében: Dr. Livingstone, nemde?
Betegsége dacára Stanley-vel ment, s a Tanganyika-tó északi partján tisztázták: a Ruzizi délnek, a tóba folyik, nem a Nílusba. Ezután a 320 km-re fekvő Unyanyembébe mentek, ám nem volt hajlandó hazatérni, csak naplóit küldte el Angliába.
A kapott utánpótlás birtokában ismét a Nílus forrásainak keresésére indult, de betegségei legyőzték: 1873. május 1-jén a mai Zambiában fekvő Chitambóban meghalt. Bebalzsamozott testét kilenc hónapig vitték a tengerhez, s a londoni Westminsterben temették el. Jegyzetei David Livingstone utolsó naplója címmel jelentek meg.
Livingstone kutatásai mindenkinél nagyobb hatást gyakoroltak Európa Afrika-képére. Alapos jegyzetei, pontos térképei a legjobb geográfusok közé emelik, földrajzi, orvosi és szociológiai adatai, felfedezései máig foglalkoztatják a kutatókat. Zambézi-útja révén jött létre a Brit Közép-afrikai Protektorátus, a későbbi Malawi. Viktoriánus előítéletei ellenére hitte, hogy Afrika egyszer a modern világ része lesz, így nemcsak a gyarmatosítás, de az afrikai nacionalizmus előfutárának is tarják.
(PAN)