Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 14 - Hitünk és egészségünk

Egyházunk egy-két hete

Hitünk és egészségünk

Az országos papnécsendesnap krónikája

Az országos papnécsendesnap résztvevői
„Egy felmérés szerint a magyar háziorvosok egészségi állapota rosszabb, mint betegeiké. Vajon milyen eredményeket tudnánk felmutatni mi, akikre mások lelki egészsége van bízva?” – tette fel a kérdést köszöntőjében Ittzés János püspök március 29-én, az országos papnécsendesnap résztvevői, a hazánk majd minden tájáról érkezett lelkészfeleségek előtt. „Egészség és hit összefügg” – mondta a Nyugati Egyházkerület lelkészi vezetője. Ezt a megállapítást erősítették meg a Deák téri Evangélikus Gimnázium dísztermében tartott, a hit és egészség viszonyát vizsgáló alkalom előadásai és az osztálytermekben zajló csoportbeszélgetések is.

„Az ember ritkán gondol arra, amije van, de annál többet arra, amije nincs” – idézte Schopenhauer filozófus szavait Lászlóné Házi Magdolna pusztaföldvári lelkész. Mt 4,23 alapján tartott áhítatában egyebek mellett arról beszélt, hogy a betegség nem teremtésbeli adottság, hanem a bűnnel került az ember életébe. Amikor Jézus a Betesda tavánál a 38 éve beteg embertől azt kérdezi: „Akarsz-e meggyógyulni?”(Jn 5,6), akkor nemcsak a testi gyógyulás utáni vágy felől tudakozódik, hanem a hit és a remény iránt is. Az egész embert akarja meggyógyítani, mert tudja, hogy a testi és a lelki baj összefügg. A mai ember is gyógyításra szorul. Éppen ezért tegyünk mindent Isten kezébe, hagyjunk mindent Isten kezében, és vegyünk mindent Isten kezéből.

„A diagnózis felállítását követi a testi panaszok orvoslása, majd a lélek gyógyítása” – fogalmazta meg dr. Koch Béla abban a „Családi orvos” című filmben, melyet a Zákeus Médiacentrum készített, és Győriné Opauszky Mária pesterzsébeti lelkésznő mutatott be a csendesnap résztvevőinek.

A program ezután egy színes és érdekes előadással folytatódott. Dr. Kopp Mária, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Magatartás-tudományi Intézetének igazgatója a hit és egészség kapcsolatáról beszélt a legutóbbi, 2001-es felmérések adatainak tükrében.

Ezek szerint a születéskor várható élettartam nőknél 76, férfiaknál 67 év. A 45–65 év közötti férfiaknál nagyon magas a halálozási arány. „A vallásos emberek számára – és ezalatt nem a »maguk módján vallásosakat« értem – a hit védőfaktor. A hitüket a gyülekezet közösségében gyakorolók tovább élnek, és az egészségi állapotuk is jobb” – mondta az előadó. A hívők között kevesebb a szorongó és a depressziós ember is. Életesélyeiket az is növeli, hogy soraikban kevésbé gyakori az alkoholizmus és a dohányzás.

Iris Lippert és Doris Münderlein személyében bajor vendégek is ellátogattak a rendezvényre. Ők az előadás után röviden bemutatták a testvéregyházunkban folyó, nők között végzett szolgálat különböző területeit.

Az ebédszünetet a nap témájához kötődő csoport-, majd fórumbeszélgetés követte. „Diagnózis egyházunkról” címmel D. Szebik Imre püspök az ökumenikus és külügyi kapcsolatokról, Ittzés János püspök pedig a hazai helyzetről szólt néhány szót. Szebik Imre egyfelől az Európai Egyházak Konferenciája, másrészt a Lutheránus Világszövetség következő gyűlésére is emlékeztette a megjelenteket.

Ittzés János rövid beszámolójában – egyebek mellett – a munkaerő-gazdálkodásról beszélt, arról, hogy a lelkészhiány az egyes kerületekben különböző mértékben jelentkezik. Kérdéses, hogy pár éven belül lesz-e elég hely a hittudományi egyetem minden végzősének. Igaz, a problémának pozitív hozadéka is lehet: várhatóan elegendő lelkészt tudnak majd küldeni a speciális szolgálati területekre is.

A különféle programokkal teli nap végén Sárkány Tibor lelkész záróáhítata nyújtott alkalmat az elcsendesedésre.

Gazdag Zsuzsanna