Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 18 - Nagyszüleink egyházi hangszere még ma is kedves

Kultúrkörök

A harmóniumról

Nagyszüleink egyházi hangszere még ma is kedves

Az evangélikus gyülekezetekben ma is sok helyen használnak harmóniumot. Elsősorban a gyülekezeti termekben veszik hasznát ezeknek a hangszereknek a bibliaórákon vagy az énekkari próbák során. E zeneszerszámok hosszú ideig működöképesek, és a legtöbb helyen jó állapotban vannak. Ahol mégsem, ott jelenik meg a mester – például a budapesti Tarnai Endre orgonaépítő és felesége –, hogy orvosolja a problémát. Milyen hibák merülhetnek fel ezeknél a lassan feledésben merülő hangszereknél? – kérdeztük meg tőlük.

– A harmóniumot nem kell sűrűn hangolni, mert azt 40-50 évig tartja. Azonban 4-5 évenként nem árt kitisztítani és karbantartani. A por, a nem megfelelő használat (például ha valaki rááll a fújtatópedálokra!) megteszi a magáét.

*– Országosan hányan foglalkoznak harmóniumgyógyítással?*

– Nem vagyunk sokan kis hazánkban, mindössze öt-tízen. Általában nem szívesen javítanak harmóniumot, mert nem annyira értékes hangszer, mint egy zongora. Ez utóbbit felhangolni, karbantartani sokkal többe kerül.

*– Milyen hibák fordulhatnak még elő?*

– Napjainkban már sok gyülekezeti termet hét közben is fűtenek. Ez száradást okoz, ami miatt a „stimmstokk”, azaz a hangszer vezérlő egysége és legbonyolultabb része szétszárad. A szelepek alatt repedések támadnak, ezért magától is megszólalhat a hang – a repedés ugyanis elvezeti a levegőt. Ilyenkor ki kell tömíteni: bőrrel vagy papírral ragasztjuk be. A szorulásokat is megszüntetjük, mert a billentyűvezető szegek a hosszú évek alatt a rozsdásodás vagy elpiszkolódás miatt megszorulnak.

*– Készülnek-e még harmóniumok? *

– Tudtommal Európában új hangszereket már nem gyártanak, a keletnémet és a cseh gyárak voltak az utolsók. Ma már a mikrochipes technikáé a szó! Aztán ki tudja? Ötven év múlva talán újra reneszánsza lesz a harmóniumnak…

Ifj. Káposzta Lajos