Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 2 - Eredményes kampány - új anyukák az SOS-gyermekfalvakban

Közlemények, nyilatkozatok

Sajtóközlemény

Eredményes kampány - új anyukák az SOS-gyermekfalvakban

Magyarországon – az 1949-ben lefektetett gmeineri pedagógiai alapelvek mentén – 1986 óta folyik a családjukat elhagyni kényszerülő, szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek teljes körű gondozása az SOS-gyermekfalu Magyarországi Egyesülete intézményeiben. A hazánkban működő három SOS-gyermekfaluban (Battonya, Kecskemét, Kőszeg) és az ifjúsági házakban (Békéscsaba, Szeged, Lajosmizse, Sé) hivatásos nevelőszülők, pedagógiai munkatársak és pszichológusok segítik a gyermekek szellemi, fizikai, lelki fejlődését. Az egyes falvak fokozott figyelmet fordítanak a különféle kulturális, képzőművészeti, jótékonysági és sportesemények szervezésére is, melyhez neves közéleti személyiségek adták nevüket az elmúlt évek során. Körülöttünk, ebben a gyorsan változó, sokszor bizonytalan világban sok-sok kisgyermek kénytelen nélkülözni a védelmet nyújtó, biztonságos vér szerinti családot. Az SOS-gyermekfalvak Nemzetközi Szervezete világszerte ezeknek a gyerekeknek szeretne segíteni. Ma már a világ 131 országában, 461 gyermekfaluban, 1100 ifjúsági és egyéb létesítményben több százezer gyermekről és fiatalról gondoskodnak.

Szeptemberben – az előző évi sikeres felhívásunk nyomán –, négy, tervekkel és energiával teli SOS-anyuka kezdte meg munkáját gyermekfalvainkban. Újabb, család nélkül maradt gyerekek kaptak lehetőséget, hogy szeretetben, biztonságban nevelkedjenek. Gyermekeket nevelni, fiatalokat útra indítani az élet rögös útján nem könnyű feladat. Tapasztalatból tudják ezt azok az SOS-anyukák, akik hosszú idő óta – néhányan több mint tizenöt éve – gyakorolják ezt a hivatást. Az SOS-anyák hivatásos gyermeknevelő szakemberek, akik körültekintő egészségügyi és pszichológiai vizsgálatok után a gyermekvédelmi törvény előírásai szerinti szakképzésben részesülnek. Munkájukban a faluvezető, pedagógusok, fejlesztő pedagógusok, pszichológusok segítik őket. Pihenésük, feltöltődésük érdekében tréningeket szervezünk, szabadságot és szabadnapokat biztosítunk számukra.

Idei anyakereső kampányunk felhívásával – szeptember legelején – mindenek- előtt azokhoz kívántunk szólni, akik ennek a nagy nemzetközi családnak a tagjaként, hivatásos nevelőszülőkként vállalnák a családjukból kikerült, segítségre szoruló gyermekek nevelését, gondozását.

Kampányunk nagyon eredményes volt: eddig több mint százan jelentkeztek olyan érdeklődő és elszánt hölgyek, akik úgy gondolták, eljött az életükben az a pillanat, amikor bajba jutott családok gyermekeit kívánják felnevelni, gondozni. Az érdeklődők csaknem egynegyede végül írásban is elküldte bemutatkozó anyagát. Azóta folyamatosan zajlanak a meghallgatások, elbeszélgetések. Az interjúk során a jelentkezők választ kapnak kérdéseikre, megismerkednek az SOS-anyaság nehézségeivel és örömeivel. Segítő beszélgetés formájában végiggondolják életüket, elromlott vagy hiányzó párkapcsolatukat, a saját családjuk nem mindig segítő reakcióit. Gyakran bizonytalanok döntésük helyességében, ilyenkor segítjük őket abban, hogy maguk találják meg a számukra legmegfelelőbb válaszokat. A felelősségteljes döntés folyamata időigényes, sosem sürgetjük a jelölteket. Mivel jövendőbeli munkatársaink gyermeknevelő szakemberek lesznek, elvárjuk tőlük, hogy saját életüket irányítani tudják. Novemberben a gyermekfalvakban két új SOS-anyajelölt kezdte meg a gyakorlati felkészülést, december elején pedig további két anyuka vágott bele az igazi elkötelezettséget igénylő munkába. Biztonságot, a nevelésben szakmai segítséget nyújtó gyermekfalvainkban kis lakóinkra szabottan 10-12 családi ház áll. Otthonosan berendezett környezetben, 6-8 gyermeket nevel egy SOS-anyuka. Fontosnak tartjuk, hogy az SOS-családokban a vér szerinti testvérek együtt nevelkedhetnek. Különösen nagy öröm a számunkra, hogy mindig vannak – és a magyarországi SOS-mozgalom csaknem 20 éves fennállása alatt mindig voltak – olyan lelkes, egészséges, pozitív életszemléletű, biztonságot nyújtani kívánó és tudó nők, akik a gyermekvédelmi munka egy alternatív formájában – az SOS-gyermekfalvak családközeli nevelési modelljének keretei között –, újabb és újabb, családjukból kikerült gyermeknek jelenthetnek életre szóló támogatást.

Kampányunk a végéhez közeledik. Reményeink szerint az érdeklődés, a bajba jutott gyerekeken történő segítségnyújtási szándék töretlen marad, és bár karácsony elmúltával formálisan is végére érünk idei anyakereső munkánknak, továbbra is várjuk minden érdeklődő jelentkezését a 061-325-94-12-es vagy 061-325-93-16-os telefonszámokon Dr. Juhászné Czeglédy Ibolyánál, kampányunk koordinátoránál!

(Ezúton is köszönjük együttműködésüket, hiszen lapjuk segítsége nélkül kevesebb információ jutott volna el a nagyközönséghez, köztük azokhoz, akik végül is jelentkeztek az SOS-gyermekfalvakba, hogy családjukból kikerült gyerekeket neveljenek.)