Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 2 - Magyar evangélikus fiatalok a bizalom zarándokútján

Keresztutak

Magyar evangélikus fiatalok a bizalom zarándokútján

Taizéi találkozó Párizsban
A Taizéi Közösség által szervezett 25. európai ifjúsági találkozót 2002. december 28. és 2003. január 1. között rendezték meg Párizsban. A szervezők nyolcvanezer, 18 és 30 év közötti – többségében Kelet-Európából érkező – résztvevőre számítottak, minden keresztény felekezetből. Délelőttönként megközelítőleg 400 helyszínen zajlottak az imádságos, beszélgetéses alkalmak Roger testvérnek – a Tazéi Közösség alapítójának – a jelenlévőkhöz szóló, „Isten csak szeretni tud” címet viselő levelével kapcsolatban. A találkozó délutánonként a Parc des Expositions (Porte de Versaille) területén három csarnokban folytatódott. További – elmélkedéssel egybekötött együttléteket – tartottak több párizsi templomban és nevezetes épületben is. A húsz megadott téma az alábbiak köré szerveződőtt: 1. A belső élet és Isten ismerete, 2. Az emberi felelősség, 3. A szépség mint Isten felé vezető út (a művészet és a zene). Lapunk négy fiatalt kért meg arra, hogy számoljanak be élményeikről és tapasztalataikról az Evangélikus Élet olvasóinak.

Elsőként Szabó Gergellyel beszélgettünk, aki a budahegyvidéki gyülekezet szervezésében útnak indított busszal utazott a találkozó színhelyére. Számára legfőképp a kiscsoportos beszélgetések, a kapcsolatteremtés lehetősége jelentett sokat, ahol átélhette, milyen hasonlóak a fiatalok kérdései, problémái – függetlenül attól, hogy a világ melyik részéről érkeztek. „Meghatározó volt számomra, mikor láttam, hogy milyen örömmel és a másikkal szembeni nyitottsággal a szívünkben lehetünk együtt. Megítélésem szerint az ilyen találkozók adta személyes kapcsolatok, barátságok remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy ki-ki leépítse egyes népekkel szembeni – esetlegesen meglévő – előítéleteit is” – foglalta össze tapasztalatait Gergely.

Vele egy buszon utazott Hullán Lilla, a Fasori gyülekezet tagja is. Testvére, Eszter korábban már járt taizéi találkozón, és olyan színes és érdekes beszámolót tartott, melynek köszönhetően a 2001-es esztendő végén – amikor Budapest volt a mozgalom következő állomása – Lilla elhatározta, hogy – lehetőségeihez mérten – részt vesz a szervezésben. „Nagyon tetszett mindaz, amit ekkor láttam és hallottam, ezért kíváncsian és örömmel indultam Párizsba. Megfogott a sokszínűség, az, hogy ennyi fiatal jött össze. Jó volt új arcokat látni, új embereket megismerni. Csak egyetlen dolgot sajnálok: az esti alkalmakon az igemagyarázatok csupán lengyelül és franciául hangzottak el, mert a magyar fordítást nem tudták megoldani”– mesélte Lilla.

Már „öreg taizésnek” számít a cinkotai Bátovszky János, mivel már több korábbi találkozón is volt. „Minden egyes alkalommal öröm látni, mennyi ember mozdul meg, milyen sokan szeretnének együtt énekelni, imádkozni, más nemzetiségű fiatalokkal találkozni és megismerkedni” – mondja, és még hozzáteszi: „Mint mindig, most is nagyon jól éreztem magam. Csak egyetlen kritikai észrevételem lenne. Az a benyomásom, hogy – bár a Taizéi Közösség eredendően ökumenikus szerveződésű – az ifjúsági találkozók liturgiájában, támogatottságában egyre erősödik a katolikus jelleg. Talán ennek tudható be, hogy Párizsba is javarészt – a köztudottan katolikus többségű – Lengyelországból és Olaszországból – érkeztek a fiatalok.”

Gáncs Tünde – a nagytarcsai gyülekezet tagja – elmondta, hogy 2001-es budapesti taizéi találkozóval került először közelebbi kapcsolatba. Ekkor még nem volt ott minden eseményen. Csak két imaalkalmon vett részt, de nagyon megfogta ezek hangulata, meditatív jellege. Az idei párizsi találkozón is főként ez volt az, ami tetszett neki: a gyertyafény melletti közös ima, a meghitt csönd, ami lehetőséget nyújtott az egyéni elcsendesedésre, elmélyülésre. Sajnálatosnak találta azonban, hogy néhányan valójában nem a taizéi találkozó, a közös istentiszteletek, beszélgetés és imádság miatt, hanem – a találkozó ürügyén – pusztán csak turisztikai célzattal érkeztek a francia fővárosba. „Összességében elmondhatom – tette még hozzá –, hogy nagyon sok kellemes élményben volt részem, ezért szívesen vennék részt olyan alkalmakon itt, Budapesten, amelyeket taizéi szellemben rendeznek meg.”

(Bővebb információt a Taizéi Közösségről, valamint az évenként megrendezendő ifjúsági találkozókról az interneten a http://taize.kimiroda.hu weboldalon olvashatunk. A Katolikus Ifjúsági Mozgalom irodájának telefonszáma: 484-0734. Ezenkívül segítségünkre lehet még a „Taizéi Levél” című, húsz nyelven, kéthavonta megjelenő folyóirat is, amelyet a 1123 Budapest, Győri út 12. címen rendelhetnek meg az érdeklődők – szerk. megj.)

Szívből reméljük, hogy a 2002-es párizsi találkozó minden pozitív élménye – mint például a sokszínűség, a nyitottság és a szeretet – ennek a négy fiatalnak, illetve a többi résztvevőnek köszönhetően termékeny talajra hull mindenhol a világon.

Gazdag Zsuzsanna