Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 3 - Abelovától Zavadáig

Egyházunk egy-két hete

Tanít a múlt

Abelovától Zavadáig

A "Nógrád megyei evangélikus lelkészek és tanítók díjlevelei 1784-1804" című könyv bemutatója a Huszár Gál könyvesboltban
A könyveknek megvan a maguk sorsa – tartja a latin mondás. Igaz ez Révész László (1914–1990) lelkész munkájával kapcsolatban is, aki kiváló szlovák nyelvtudására alapozva kezdett hozzá a „Nógrád megyei evangélikus lelkészek és tanítók díjlevelei 1784–1804” című anyag fordításához. A könyv a megye anyaegyházaiban és fíliáiban lelt lelkészi, rektori és tanítói díjlevelek (korabeli nevén hiványok) magyar nyelvű gyűjteménye. Az – egyebek mellett – egyház-, gazdaság- és iskolatörténeti, valamint néprajzi és nyelvészeti szempontból is fontos forrás mostantól fogva minden érdeklődő számára elérhető és olvasható. Az igényes kiadványt D. Szebik Imre elnök-püspök ajánlotta az érdeklődők figyelmébe január 17-én délután a budapesti Huszár Gál könyvesboltban.

Révész László munkájának létrejöttét dr. Hausel Sándor főlevéltáros, igazgatóhelyettes, a mű szerkesztője ismertette . A könyv alapját egy vászonba kötött, 18. század végi, 19. század eleji 556 oldalas kézirat, a korabeli díjlevelek hiteles másolatainak gyűjteménye képezte. A Nógrád megye 41 anyaegyházának területén készült összeírások tartalma egységes szempontrendszerre utal: a lelkész anyaegyházbeli, majd a fíliából származó jövedelmének részletezése után a rektor, illetve a tanító(k) javadalmazásának felsorolása következik. A javadalom-öszszeírás szlovák nyelvű, a hitelesítő záradékok pedig latinul íródtak. A gyűjteményt nem egy személy foglalta írásba, minden anyaegyház jegyzékénél más-más kézírást olvashatunk. Az összeállítását végző személye ismeretlen. Nem könnyű feladatot vállalt tehát a fordító, Révész László.

"Ne feledkezzetek meg vezetőitekről, akik az Isten igéjét hirdették nektek" (Zsid 13,7) – idézte bevezetőjében D. Szebik Imre püspök. Biztosak vagyunk abban, hogy a Nógrád Megyei Levéltár és Nemzeti Kulturális Alapprogram Levéltári Kollégiumának támogatásával megjelent könyv lehetővé teszi a fenti igeszakasz megvalósítását minden történelem és egyház iránt érdeklődő olvasó számára.

Gazdag Zsuzsanna