Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 4 - Libanon

Keresztutak

Készülünk a Keresztény Nők Világimanapjára (I.)

Libanon

"Jöjj hozzám a Libanonról, jegyesem, jöjj hozzám, ruháid illata olyan, mint a Libanon illata. Kedvesem termete olyan, mint a Libanon, pompás, mint a cédrusok!"

A bibliaolvasó ember azonnal felismeri ezekben a költői szépségű sorokban Salamon vallomását az Énekek énekéből. Az Ószövetségben 75 alkalommal olvasunk utalást Libanon hófödte hegyvonulatának szépségére, cédru- sainak örökzöld pompájára. Az Újszövetségben kétszer szerepel, hogy Jézus elhagyta Izrael földjét, és a mai Libanon területén járt. Káná-ban egy menyegzőn vendégeskedett Máriával és tanítványaival, itt tette első csodáját. Márk tudósítása szerint Tírusz és Szidón vidékén is járt Jézus, ahol meggyógyította a sziroföníciai asszony leányát.

A 2003-as női világimanap megünneplésére libanoni keresztény asszony ytestvéreink hívnak bennünket. Témájuk kérés, sőt kiáltás, mert a Lélek erejére és együtt érző imádságunkra van szükségük nehéz helyzetükben. A 20. század végén (1975–1990) politikai és vallási polgárháború dúlt Libanonban, amelynek sebeit, veszteségeit még ma sem heverték ki. Hagyományainkhoz híven a következőkben velük és országukkal fogunk ismerkedni és készülni a március 7-i imanapi istentiszteletre.

Bevezetőül néhány tudnivaló: Libanon a Közel-Kelet legkisebb országa. Területe 10 452 négyzetkilométer, amely feleakkora, mint Izrael, és jóval kisebb, mint a mi Dunántúlunk. A térképre tekintve nyugaton a Földközi-tenger, délen Izrael, keleten és északon Szíria határolja. Zászlóján piros csíkokkal szegélyezett fehér mezőben örökzöld cédrus látható: Libanon ékessége, népének büszkesége, az erőnek és az állandóságnak jelképe.

Bár a háborúnak vége, az ország földrajzi fekvése miatt lakói állandó bizonytalanságban élnek. Izrael Állam megalapítása óta (1948) több százezer palesztin menekült él az országban. Lakóinak száma 4 millió, akik 18 különböző elismert felekezethez tartozónak vallják magukat. 40 %-uk keresztény: maroniták, görög és római katolikusok, bár vannak protestánsok is az országban. A lakosság 60 %-a mohamedán: síiták, szunniták és drúzok.

Az arab országok közül itt él a legtöbb keresztény, maga az államfő is az. Az ország államformája köztársaság, fővárosa Bejrút. Hivatalos nyelvük az arab, de elfogadott és használt a francia és az angol nyelv is.

A következőkben keressük újságunkban az imanapi emblémát, és az előkészítő anyagot olvasva, imádkozva készüljünk a március 7-i alkalomra.

Az imanapról információk B. Pintér Márta lelkésztől kaphatók, és ugyan-csak egyházunk női misszió osztályára kérjük jelezni az evangélikus szervezésű imaalkalmak helyét és időpontját. Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24., Tel.: 483-2261, Fax: 486-3513.

Keveháziné Czégényi Klára