Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 4 - Nagyegyházak protokoll- és liturgiai szokásai

Kultúrkörök

Gyarmati Ildikó: Egyházi protokoll

Nagyegyházak protokoll- és liturgiai szokásai

Életünk megváltozásával, polgári jellegének erősödésével egyre jobban figyelünk az illemszabályok és a protokoll betartására. Ezek közé tartoznak az egyházi viselkedési szabályok is, de be kell vallani, hogy ezeket ismerjük legkevésbé. Még a saját felekezetünkét sem, nemhogy a másét!

Pedig vallásilag toleráns korunkban az egyházak közelednek egymáshoz, kapcsolataik erősödnek, hivatalos alkalmakkor is egyre gyakrabban hívják meg a felekezetek képviselőit. Az átlagembernek is illő, hogy megfelelően vegyen részt ilyen eseményeken, kerülje a tudatlanságból előállható kellemetlen helyzeteket. Különösen fontos a többirányú kapcsolat a tarka vallási térképpel rendelkező Magyarországon.

Gyarmati Ildikó vezető főtanácsos, rendezvényszervező a budapesti Főpolgármesteri Hivatalban, a protokoll gyakorlati és elméleti szakértője, több könyv szerzője a tárgykörben. Legújabb munkája a fent jelzett hiányt hivatott pótolni: az egyházi protokollt mutatja be világi szempontból, némi liturgiai ismeretekkel ötvözve.

Művében sorra veszi a négy történelmi felekezetet, bemutatva a katolikus, református, evangélikus és zsidó protokoll- és liturgiaszokásokat. Azonos szerkezetben fejti ki a témát, nem felejtve, hogy a szabályok kötöttsége a tárgyalt felekezeteknél különböző mértékben és szigorral érvényesül. Ez azzal az előny-nyel jár az olvasó számára, hogy az egyes témakörök összehasonlító jelleggel is tanulmányozhatók, ami érdekes következtetések levonására kínál alkalmat. 17 témaköre a köszönéstől az elbúcsúzásig ad tanácsokat a helyes viselkedésre, de olvashatunk az adott felekezet szertartásairól, ünnepeiről is. Megtudjuk belőle, hogyan kell üdvözölni a papi személyeket, meghívni őket, milyenek az esetleges étkezési szokások, tilalmak, de felvilágosítást kapunk a színek szerepéről is. Modern korunk velejárója a fényképezés, videózás – ennek is megvannak a maga határai. Mindenki részt vett már valamilyen minőségben esküvőn, temetésen, általában szeretjük az egyházi zenét – mindezek illendőségi szabályai kiderülnek a könyvből. A szerző megvilágítja a történelmi hátteret is, sok érdekeset megtudhatunk a különböző felekezetek és szokásaik kialakulásáról, eredetéről. A z érdekes szövegen kívül rajzok és ábrák teszik szemléletessé a mondani- és tudnivalót, illetve segítenek a megértésben. Kár, hogy a tartalomjegyzék kimaradt a könyvből. Talán így akarják elérni a minél alaposabb elmélyedést...?

(Atheneum 2000 Kiadó)

Róbert Péter