Egyházunk egy-két hete
Evangélikus gimnáziumok találkozója Nyíregyházán
Gimnáziumok találkozója Nyíregyházán |
Tíz éve rendezték meg először az evangélikus gimnáziumok országos találkozóját, az EGOT-ot, ám 1993-ban még lényegesen kevesebb résztvevővel. A kétévente – most kivételesen három év után – tartott seregszemlén első ízben vettek részt a kőszegi és a miskolci evangélikus diákok. Rendezőként Nyíregyháza is újonc, az 1992-ben visszakapott intézmény először szervezte meg a „fesztivált”. A házigazdák igazodtak az EGOT hagyományaihoz, de igyekeztek saját ötleteikkel is különlegessé – és ily módon emlékezetessé – tenni a mintegy 300 fiatal együttlétét.
A péntek esti megnyitón Mihályi Zoltánné, a Magyarországi Evangélikus Egyház oktatási osztályának vezetője az EGOT közösségteremtő szerepét is hangsúlyozta. Egyházunk komoly intézményrendszert működtet, s bár ezek az iskolák földrajzilag messze esnek egymástól – Soprontól Nyíregyházáig –, fontos, hogy az iskolák diákjainak alkalmuk legyen a találkozásra, a kapcsolatépítésre, az együvé tartozás élményének megélésére, hiszen ezekben az intézményekben az egyház jövendő értelmisége nevelkedik.
A „hosszú hétvégés” rendezvénysorozat bővelkedett programokban, eseményekben. A középiskolák színpadi produkciókkal és kiállítással mutatkoztak be egymásnak, s hogy a feladat öszszetettebb legyen, a szervezők azt kérték tőlük, ezeknél se tévesszék szem elől az EGOT mottójául választott igét: „Minden utadon gondolj rá, és Ő egyengetni fogja ösvényeidet.” (A bemutatkozó előadások közül a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium kapta a legjobbnak járó elismerést, a kiállítások közül pedig az Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium.)
Szombat délelőtt kosárlabda- és futballmeccsek aktivizálták az ifjakat, a sakktáblák környékén persze elcsendesedett a szurkolótábor. A felszabadult, vidám légkör, a fiatalos jó hangulat azonban nem állt meg a Kossuth-gimnázium dísztermének küszöbén sem, ahol ezzel egy időben hittanból versengtek a csapatok. Egy nyelvet beszéltek, noha a bajorországi vendégekre való tekintettel olykor angolra váltottak a résztvevők. (Kosárlabdában a Békéscsabai Evangélikus Gimnázium győzött. Labdarúgásban, a lányok versenyében a kőszegi Evangélikus Mezőgazdasági és Kereskedelmi Középiskola, a fiúkéban a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium végzett az élen. A sakk- és a hittanversenyt a házigazda nyíregyházi gimnázium csapata nyerte.)
„Gondolata a felvilágosodás csúcsára tör, Egy vitéz, ki több mint testőr” – ezzel a kétsorossal Bessenyei szobrát kellett megtalálni a városismereti vetélkedőn, de csak azért, hogy a szobor talapzatánál egy újabb kínrímet kapjanak a versenyzők. A következő felkutatandó helyszínhez, Benczúr Gyula szobrához például így terelték a vendégeket: „Festőóriás, szorítva tartja a színek palettáját, Evangélikus templom belseje dicséri keze munkáját.”
A különböző vetélkedők elnyerték a résztvevők tetszését, s önbizalom-építőnek tartották a különféle próbákat. Annál is inkább, hiszen a sokféle versenyszám az iskolák mindegyikének dicsőséget szerzett. (A prózaíróversenyt Karl Éva bonyhádi diák nyerte, a versírók közül az orosházi Laszli Beáta bizonyult a legtehetségesebbnek.)
Adódott azért alkalom a „tét nélküli”, kellemes együttlétre is. Példának okáért a Rege és a Testvérek együttes koncertjén, a Balczó Andrással való kötetlen beszélgetés alkalmával vagy a sóstói kiránduláson. Egyébiránt e Nyíregyháza ékességeként számon tartott helyszínen ért véget a találkozó – eredményhirdetéssel és záró áhítattal.
V. E.
Regionális hozzárendelés: Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium