Egyházunk egy-két hete
Luther és Bach öröksége
Országos énekkari találkozó a Deák téren
Énekel a Lutheránia |
Dr. Kamp Salamon országos egyházzenei igazgató, a találkozó „megálmodója” és főszervezője nyitó előadásában így vélekedett: „A lutheránus korál a teremtésben oly bőkezű, nagyszívű Isten ajándéka, amellyel lehetőséget teremt számunkra a vele való legszemélyesebb és legközvetlenebb kapcsolatra. Ezért számunkra Isten Igéje mellett a lutheránus korálkincs a legnagyobb megtartó erő. És az volt Johann Sebastian Bach, a legnagyobb korálmisztikus számára is.” A nyolc részt vevő kórus előadásában ennek megfelelően mindig egy-egy korál, illetve annak egy Bachot megelőző feldolgozása, majd az adott korálra épülő bachi kantáta nyitótétele és a hozzá kapcsolódó négyszólamú korálharmonizálás csendült fel.
A találkozón fellépett a kelenföldi evangélikus gyülekezet énekkara (vez.: Bence Gábor); a „Soli Deo Gloria” kamarakórus (vez.: Hargita Péter); a nagytarcsai Jubilate kórus (vez.: Bálint József); a rákospalotai „Viva voce” kórus (vez.: Csernyik Réka); a pécsi evangélikus énekkar (vez.: Balázs Magdolna); az Evangélikus Kántorképző Intézet Mandák-kórusa (vez.: dr. Balás István); a nyíregyháza-kertvárosi énekkar (vez.: Nagyváti Pál), valamint dr. Kamp Salamon vezényletével a „házigazda” Lutheránia énekkar.
Külön örömünkre szolgált, hogy egyházunk minden Zeneakadémiát végzett orgonaművésze (Pál Diána, dr. Finta Gergely, Róth Márton, Németh Csaba, illetve Trajtler Gábor) megtisztelte jelenlétével a találkozót, és részt vett Bach orgonakoráljainak bemutatásában. Így a kórusok által megszólaltatott korálok mellett a legtöbb esetben felcsendülhetett a hozzá kapcsolódó orgonakompozíció is. A hallgatók így nem csupán a korálok történetével ismerkedhettek meg, hanem bepillantást nyerhettek a reformáció énekeinek az egyháztörténet folyamán betöltött szerepébe is. Ebben nagy szerepük volt a kitűnő előadóknak (dr. Reuss András, dr. Ecsedi Zsuzsanna, Farkas Zoltán, Zászkaliczky Tamás, dr. Kamp Salamon) is, akik hasznos elméleti háttérismereteket nyújtva megvilágították a Luther-énekek liturgiában betöltött szerepét és a hívők egyéni hitéletére gyakorolt hatását.
A szombat esti hangversenyen minden kórusnak alkalma nyílt arra, hogy saját repertoárjának legbecsesebb darabjait bemutassa. Jó volt látni, milyen alaposan és örömmel készültek az énekkarok erre a lehetőségre, azzal az igyekezettel, hogy ki-ki értékeinek legjavát tárja a hallgatóság elé. Igen sokszínű, az egyházzene szinte minden korszakát felölelő hangverseny részesei lehettünk ezáltal. A koncert alatt elhangzott igehirdetésében D. dr. Harmati Béla nyugalmazott püspök kiemelte: fennáll annak a veszélye, hogy Krisztus követői is hasonlóvá akarnak válni a világhoz, amely sokszor inkább a tetszetőst, ám mulandót választja az igazi, isteni értékek helyett. A kórustalálkozón mint időtálló, el nem avuló, örökkévaló érték mutatkozott meg előttünk Luther és Bach üzenete: a zenében megfogalmazott evangélium.
Joggal mondhatjuk, hogy a rendezvény csúcspontját a vasárnap délelőtti kantátazenés istentisztelet jelentette, melyen az összes kórus részvételével, ismert szólistáink (Zádori Mária, Németh Judit, Marosvári Péter és Holló Csaba, valamint a Lutheránia zenekar) közreműködésével, dr. Kamp Salamon vezényletével – a reformáció ünnepét előrevetítve – felcsendült J. S. Bach 80. kantátája, az „Ein feste Burg ist unser Gott”.
Mindannyiunknak őszinte választ kellett adnunk Istennek arra a kérdésére, amelyet Gerőfi Gyuláné közvetített felénk igehirdetésében: „Kicsoda számodra Jézus Krisztus?” Nem lehet vallásos frázisokkal vagy a hitetlenség közömbösségével elkenni válaszunkat. Isten erős várunk, egyedüli menedékünk, aki Jézus Krisztus által kinek-kinek személyes Megváltója akar lenni, s aki kereszthalálával legyőzte a Sátán és a bűn hatalmát. Ezt az üzenetet tolmácsolta az istentisztelet résztvevői felé az igehirdetés, a kantáta és a kórustalálkozó egyaránt.
Tóth Eszter
Regionális hozzárendelés: Deák Téri Evangélikus Gimnázium