Evangélikusok
Túrmezei Erzsébet emlékezete
"Megtaláltam!"
Túrmezei Erzsébet új verseskötete elé
Középen: Túrmezei Erzsébet |
Túrmezei Erzsébet életében a következő verseskötetek jelentek meg: Őszből tavaszba (a megjelenés évei: 1938, 1945, 1997); Ének földrengéskor (1941); Reméljetek velem! (1945); Így leszel áldás (1968, 1970); Emberré lettél, hogy ember legyek! (1979, 1991); Most élni – küldetés! (1984); Ádventtől ádventig (válogatás az előző kötetek anyagából, 1984); Csodát virágzik a jelen (1995). Már a költő halála után jelentettünk meg egy gyermekrajzokkal illusztrált, kicsinyeknek szóló költeményeket tartalmazó gyűjteményt Zümmögő dalocska címen. Megszámoltuk: a kötetekben összesen 870 Túrmezei-vers, illetve -műfordítás szerepel. (Az elkészített ábécés lista alapján bármelyik kezünkbe került versről azonnal megállapítható, benne van-e valamelyik kötetben vagy sem.)
A hallgatás éveiben gépírásos formában adták tovább egymásnak az emberek a Sürgess, tűnő nap! (1951) és az Itt és most (1958) című köteteket. Az ezekben szereplő versek mintegy kétharmada megjelent a később kiadott művekben is.
El kellett határoznunk, hogy a több „pepitafüzetet” megtöltő ifjúkori verseket, melyeket Túrmezei Erzsébet – igen csekély részüket kivéve – nem tartott megjelentetésre alkalmasnak, nem adjuk nyomdába. E költeményeket a költőnő megtérése és diakonisszának való elhívása előtt írta, s ha művészileg nem is volt ellenük kifogása, Krisztustól nyert hitével és hitvallásával már nem tudta összeegyeztetni őket.
A most megjelenő új kötet tartalmazza a két, gépírásban terjesztett műnek a későbbi kiadásokban meg nem jelent verseit, ezenkívül az íróasztal- fiókból előkerült, valamint az innen-onnan kapott verseket és műfordításokat. Akadnak köztük olyanok is, amelyek sokak számára kedvesek és fontosak, például a fóti jegenyékről vagy a Deák téri oltárképről szólók, s igen sok német és finn költőt szólaltatnak meg a műfordítások Tiele-Winckler Évától Anna-Maija Raittiláig és Fritz Schmidt-Kőnigtől Jörg Zinkig.
A kutatást természetesen folytatjuk: jelenleg az evangélikus naptárakban és az egyházi újságokban megjelent költeményeket gyűjtjük össze. Biztosra veszszük, hogy összejön még egy kötetre való, hiszen a Németországban élő Kelemen Erzsébet testvér is őriz még több tucat, listáinkon nem szereplő Túrmezei-verset. Ugyanakkor szó van a régebbi kötetek új kiadásáról is. Érdekes története van a címadó versnek. Még 1929-ben Sopronban verselt meg az érettségire készülő Túrmezei Erzsébet egy vén utcaseprőt, aki feltehetően kincset keresett az összesöpört szemétben. Rádöbbent: hiszen ő maga is kincset keres „az életút porában, szemetében. De mi lesz, ha sohasem kerül elő?!”. A harmincéves érettségi találkozón – ugyancsak Sopronban – eszébe jutott az egykori utcaseprő, a régi vers, s arra válaszolt:
„...Jézus Krisztus állt elém, s ragyogva fénylett szent kezében, amit kerestem annyi éven... Kolduséletem végetért.” (Megtaláltam)
Őszintén reméljük, hogy sokan lelnek majd örömet Túrmezei Erzsébet posztumusz kötetében.
Herzog Csaba - Zászkaliczky Pál