Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 47 - A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat és az Európai Bizottság Humanitárius Szervezetének együttműködési megállapodása

Keresztutak

"Felnőttkorba lépett a humanitárius tevékenység" Paul Nielson, az ECHO fejlesztési és humanitárius biztosa)

A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat és az Európai Bizottság Humanitárius Szervezetének együttműködési megállapodása

Magyarországról első és egyedüli segélyszervezetként írt alá együttműködési megállapodást a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat az Európai Bizottság Humanitárius Szervezetével, az ECHO-val (Commission Européenne Office D’aide Humanitaire). A dokumentumot ünnepélyes keretek között Lehel László, a szeretetszolgálat igazgatója és Costanza Adinolfi, az ECHO igazgatója írta alá november 7-én Brüsszelben.

A szerződés aláírása alapfeltétele annak, hogy az uniós humanitárius szervezethez pályázatokat lehessen benyújtani. Ennek nyomán a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálatnak két segélyprogramja van már folyamatban. Egyrészt egy tavasszal induló, a finn egyházi segélyszervezettel közös észak-kaukázusi program, valamint egy önálló segélyprogram Afganisztánban. Magyarország uniós csatlakozásának tükrében is igen fontos esemény az együttműködési megállapodás aláírása, mely a MÖSZ 12 éves magas színvonalú humanitárius munkájának nemzetközi szintű elismerését is jelenti. A 2004-ben belépő tíz állam közül ez alkalommal csak a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat, illetve két cseh és egy lengyel segélyszervezet vált tagjává az uniós humanitárius szervezetnek.

Az ECHO-t 1992-ben alapították. Ettől kezdve több mint 100 országban finanszírozta és koordinálta a humanitárius segítségnyújtást az EU tagállamain kívül. 2002-ben 538 000 000 euró támogatást nyújtott, amellyel több mint 40 000 000 emberen segített. Az ECHO mára a világ egyik vezető humanitárius donorszervezetévé vált. 2004-es költségvetése 490 millió euró, melyből 470 milliót humanitárius akciókra, 20 milliót információközlésre (PR-tevékenységre) és könyvvizsgálatra fordít. Az ECHO által nyújtott segítséget a partnerszervezetek bonyolítják le: több mint 200 civil szervezet, nemzetközi testületek és az ENSZ segélyszervezetei.

Az uniós humanitárius szervezet segélyezésének célterületei: Afrika, a Karib-térség, a csendes-óceáni térség, Közép-Kelet-Ázsia, a Balkán, az új független államok (Örményország, Azerbajdzsán, Belorusszia, Grúzia, Kazahsztán, Kirgizisztán, Moldova, Orosz Föderáció, Türkmenisztán, Ukrajna, Üzbegisztán) és Dél-Amerika.

A szeretetszolgálat és az ECHO együttműködésének aspektusai a minőség, az elszámolási kötelezettség, a hatékonyság, az átláthatóság, a világos menedzsment és a professzionalizmus. A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat hosszú évek óta e szempontok szerint végzi humanitárius munkáját, mely az évtizedek óta működő nyugat-európai segélyszervezetek ismertetőjegyeit viseli magán.

(sb)