Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 47 - Isten szolgálatában - a katedrán

Evangélikusok

Isten szolgálatában - a katedrán

Telefoninterjú a Péterfy Sándor-díjas Jantos Istvánnéval

Jantos Istvánné
Az idei protestáns kulturális esten Péterfy Sándor oktatási díjjal tüntették ki Jantos Istvánnét, az Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium igazgatónőjét. Munkatársunk ebből az alkalomból beszélgetett vele.

– Gratulálok ahhoz a szép kitüntetéshez, amelyet október 26-án a Budapest Kongresszusi Központban adott át Önnek egyházunk elnök-püspöke és országos felügyelője.

– Köszönöm. Nagyon jólesett az elismerés. Különösen sokat jelent számomra, hogy megbecsülik az egyházért végzett szolgálatomat, amelyet a hatalmas felelősség ellenére is Isten ajándékának tekintek.

– Szülei vagy inkább tanárai indíttatására döntött a pedagógusi hivatás mellett?

– Szép gyermekkorom volt, szerető keresztény családban nőttem föl. Szüleim egyszerű kétkezi munkások voltak, de én már gyermekként is „iskolást” játszottam a többiekkel. A tanáraim közül jó néhánynál azt éreztem, hogy az óráikon valahogy „hiányzik a lélek”, de természetesen voltak olyanok is, akikre még ma is szeretettel emlékszem vissza.

– Hitbeli háttere az ötvenes években minden bizonnyal egyfajta „terhet” is jelenthetett az Ön számára.

– Valóban így van. Volt, hogy csak ketten jártunk evangélikus hittanra, a lelkész lánya és én. Ennek aztán meg is voltak a következményei, éreztem, hogy a hitem miatt hátrányban vagyok a többiekkel szemben.

– Szerencse, hogy nem keseredett meg a történtek miatt.

– Semmi esetre sem. Amint azt már említettem, a családi háttér fontos szerepet játszott az életemben. Édesanyám Csepregi lány, és az ő családján keresztül kapott élmények mindmáig meghatározóak számomra. Ezenkívül természetesen sokat jelentett az orosházi gyülekezet közössége és konfirmáló lelkészem, Fürst Ervin személye is.

– A családról és a gyülekezetről az oktatásra visszatérve azt is el kell mondanunk, hogy Orosházán – negyvenévi szünet után – 1992-ben indult újra az egyházi nevelői-oktatói munka. Önt is ebben az esztendőben nevezték ki az orosházi evangélikus iskola igazgatójává. Ebben a kezdeti stádiumban milyen problémákkal kellett szembenéznie?

– Az orosházi iskola folyamatos fejlődésen ment keresztül. Először az épület került vissza az egyházhoz, majd elindítottuk az első osztályt, később pedig a hat- és négyosztályos gimnáziumi képzést. Jelenleg a 12. évfolyamot végzi, és idén nyáron érettségizik a ’92-ben beiskolázott egyházi osztály.

A kilencvenes évek elején sem volt egyszerű a helyzet, és sajnos sokszor még ma sem az. Erős az „ellenszél”, több esetben nemhogy nem elfogadó, hanem egyenesen ellenséges is a társadalmi közeg. Előfordult, hogy a diákjainktól megkérdezték: „Azon kívül, hogy imádkoztok, azért tanultok is valamit?”

Emellett kellő figyelmet kellett fordítani a tantestületre is. 1992-ben egy korábban önkormányzati oktatási intézményt vettünk át „világi” tanerőkkel, így itt is átszervezésre volt szükség. Most egy remek gárdával – szeretetteljes, jó emberi és szakmai légkörben – dolgozom együtt. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy október 26-án, a díj átadásakor a teljes tanári kar elkísért Budapestre.

– A Budapest Kongresszusi Központban dr. Frenkl Róbert országos felügyelő a következő szavakkal méltatta az Ön személyét és munkáját: „A saját és az általa vezetett iskola legfőbb nevelési célkitűzése Jézus tanításának továbbadása.” Mit jelent ez a gyakorlatban?

– Még napjainkban is sok a kereső fiatal. Remélem, hogy közülük többen éppen a mi iskolánkon keresztül találhatnak rá az Istenhez vezető útra. Munkatársaimmal együtt családias hangulatot igyekszünk teremteni, amelyben továbbadhatjuk „felülről kapott” ajándékainkat.

Gazdag Zsuzsanna

Regionális hozzárendelés: Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium