Evangélikusok
del.lutheran.hu
Déli Harangszó az interneten
November 17. óta olvasható a világhálón a Déli Evangélikus Egyházkerület internetes honlapja, a Déli Harangszó. Miért volt szükség a „lapra”, kinek készült, miért nem nyomtatott formában jelenik meg, mi az a többlet, amit nyújtani tud...? – ezekkel a kérdésekkel lapunk a kerület elektronikus újságjának szerkesztőjét, Szabó Szilárdot kereste meg.
*– Miért épp november 17-én nyitotta meg oldalait a „böngészők” előtt a Déli Harangszó?*
– A Déli Egyházkerület közgyűlése előtt valójában már november 14-én, pénteken bemutatkozott az újság. Mindaddig azonban nem akartunk a világháló nyilvánossága elé lépni, amíg a kerületet vezető grémiumot nem tájékoztattuk az elkészült munkáról.
*– Az internetes megnyilatkozás lehetősége önmagában is csábító. Mégis mi indokolta a Déli Harangszó beindítását?*
– Nagyon fontosnak tartjuk, hogy kerületünkben meginduljon a gyors és megbízható információáramlás. Egy nyomtatott hetilap alapításának nincs realitása, egy havilaptól viszont nem várható el a frissesség, a „naprakészség”.
Másrészt szeretnénk olyan információkat, cikkeket, fényképeket, tanulmányokat közölni, amelyek más sajtótermékekben – helyszűke miatt – nem jelenhetnének meg.
Reményeink szerint a szájtnak más szempontból is jótékony hatása lesz; felfrissíti a sokszor állóvízhez hasonlító internetes megjelenést. Szeretnénk, ha a Déli Harangszó nem csupán egy internetes újság lenne, hanem egy olyan internetes „kikötő”, ahol a déli kerülettel kapcsolatos információkat rendszerezve találja meg a látogató.
*– Van-e a Déli Harangszónak elsődleges „célcsoportja”? Kiknek készül az elektronikus lap?*
– Számos nyomtatott gyülekezeti újság létezik, ezek többnyire jól be is töltik szerepüket. A hűséges templomba járók mindenről értesülnek a gyülekezeti újságból, az Evangélikus Életből, és persze a szószéki hirdetésből, amelynek tájékoztató szerepét sokszor sajnos nem vesszük eléggé komolyan. Nem konkurálni kívánunk tehát a meglévő fórumokkal, ellenkezőleg: azt szeretnénk, ha a kerületben az írott és az elektronikus orgánumok együttműködnének. Ugyanakkor talán furcsán hangzik, de elsődlegesen azokat „céloztuk meg”, akik nem a nyomtatott sajtóból szerzik egyházzal kapcsolatos ismereteiket. Higgyük el, egyre többen vannak ilyenek! Ők ahhoz a generációhoz tartoznak, amelynek tagjait talán ritkábban találjuk a templompadokban, jóllehet érdekli őket, hogy mi történik az egyházban.
*– Beszéljünk a tartalomról kicsit konkrétabban is!*
– A Déli Harangszó mindenekelőtt tanúskodni szeretne: Jézusról szólni a mai embernek, mai nyelven, mai eszközökkel. Úgy gondolom, ez a legfontosabb. Nemsokára megtalálható lesz a Déli Harangszóban a kerület összes intézményének elérhetősége, vagyis hitéletünk kerületi színte- reinek teljes struktúráját tükrözi majd a szájt. Idézni szeretném Gáncs Péter püspök gondolatát, amely a honlap címoldalán olvasható: „A friss informálás, a korrekt tájékoztatás is sokat segíthet, hogy egyházunkban erősödjön a bizalom, az összetartozás, a közös felelősség és küldetéstudat. Ezzel a céllal és reménységgel szerkesztjük a Déli Harangszót, kérve Isten Szentlelkének, a kommunikáció és kommunió Lelkének áldását és vezetését.”
*– Olvasóinkat bizonyára az is érdekli, hogy miként viszonyul a Déli Harangszó az Evangélikus Élethez.*
– A Déli Harangszó érdekessége, hogy teljes átjárást biztosít az EvÉlet OnLine platformjához. Ha például bonyhádi gimnáziumunkról szeretne valaki többet megtudni, elég egyetlen kattintás, és a keresőrobot kilistázza az öszszes olyan cikket, amely 2000 óta ezzel az intézménnyel kapcsolatosan megjelent az Evangélikus Életben.
Nem vagyok jó matematikus, de az a 160 ezer (!) cikk, amelyet tavaly letöltöttek az EvÉlet internetes platformjáról, önmagáért beszél. Reméljük, hogy ez a szám a jövőben – a Déli Harangszó megjelenésének is köszönhetően – tovább emelkedik. Hadd mondjunk köszönetet ezen a helyen is programozónknak, Bogdányi Gábornak, aki – miután a világhálón „életre keltette” az Evangélikus Életet – immár a Déli Harangszót is segített „megkondítani”. Igaz is, erre szeretnénk biztatni másokat is! Tanúskodjunk minél többen az evangéliumra szomjazó világnak – az interneten is.
EÉ