Egyházunk egy-két hete
Ülésezett az országos presbitérium és a közgyűlés
November 21-én egész napos tanácskozás helye volt Üllői úti székházunk. Délelőtt az országos presbitérium, délután a közgyűlés ült össze, hogy egyrészt számot adjon az egyházunkban folyó munkáról, másrészt megüresedett tisztségeket töltsön be, illetve irányt mutasson néhány időszerű kérdésben.
Dr. Frenkl Róbert országos felügyelő és D. Szebik Imre elnök-püspök rövid beszámolót adott az év eddig lezajlott eseményeiről. A tavaszi közgyűlés lesz az a fórum, ahol a 2003-as esztendőt kiértékelik, addig a gazdasági jelentések is elkészülhetnek majd. A két beszámoló megemlékezett a Déli Egyházkerület vezetésében beállott változásokról, illetve az aszódi Podmaniczky-kastély ügyéről.
A püspöki referátum külön is foglalkozott a nyári európai és világkonferenciákkal, melyeken egyházunk is képviseltette magát. Szó esett a két szomszédos testvéregyházban – Szlovákiában és Ausztriában – tett látogatásról, valamint a tervezett evangélikus kórház és egészségügyi központ megvalósításáért tett lépésekről. Szebik Imre kiemelte: a hitoktatás központi kérdés egyházunkban, ezért a munka segítésére megyénként referenseket állítanak szolgálatba. Elnök-püspökünk jelentésében arra is kitért, hogy missziói küldetésünk erősítése érdekében a hívek intenzívebb látogatására lenne szükség.
A közgyűlés első feladata a megüresedett tisztségek betöltése volt. Dr. Sólyom Jenő egyházkerületi felügyelő lemondásával az országos presbitérium világi elnökének posztját nem töltötte be senki. Erre a tisztségre a Déli Egyházkerület új felügyelőjét, Szemerei Zoltánt választották meg, aki ezentúl Ittzés János püspökkel együtt vezeti az ülést.
A tavaszi közgyűlés visszahívta az országos ügyészt, dr. Bodnár Zsoltot, helyére most dr. Hidas János ügyvédet választották meg, aki a gyűlés előtt letette esküjét, és ezzel megkezdte hivatalát. Az országos bíróságba tagnak választották Gabnai Sándor soproni lelkészt, a zsinatba pedig országos lelkészi küldöttnek, második póttagként Albert Gábor lelkészt. Az országos missziói bizottság zsinati képviselete a következőképpen alakult: rendes tag lett Verasztó János, póttag pedig Kis János és Szeverényi János lelkész. A tanácskozáson több országos bizottságot is kiegészítettek új tagok megválasztásával.
Az ülés fontos témája volt az aszódi Podmaniczky-kastély ügye. Ezt az épületet egyházunk először birtokba, majd ez év őszén használatra visszakapta. A város közepén álló impozáns épület igen rossz állapotban van; kiemelt műemlék, melynek rekonstrukciója a felmérés szerint elérné a 2 milliárd forintot. (Ez az összeg a kétszeresére is nőhet.) Előzetes tárgyalások már folytak az épület esetleges hasznosításáról, jelentkezett egy kft. is, mely részt venne a rekonstrukcióban és a hasznosításban, de megegyezés még nem született az ügyben. Mivel egyházunk anyagi forrásait a kastély rekonstrukciója messze meghaladja, felmerült az a megoldás, hogy az épületet a Kincstári Vagyonkezelő Igazgatóságnak visszaadnák azzal a feltétellel, hogy a későbbiekben egy csereingatlant kérnénk helyette.
A kérdést részletesen tárgyalta a közgyűlés, majd arra az eredményre jutott, hogy egy fél évet vár a végleges hatá-rozattal. A tavaszi ülésig az erre illetékesek megkísérelnek befektetőt, beruházót keresni, és a testület akkor dönt majd a kastély sorsáról.
A tanácskozáson szóba került az országos iroda átvilágítása és a szervezeti változások szükségessége is. Az előzetesen megküldött anyagot a grémium tagjai otthon áttanulmányozhatták, és ez meg is mutatkozott abban, hogy jó néhányan felkészülten szóltak hozzá az íráshoz. Több bírálat hangzott el az iroda működésének törvényeinkben lefektetett alapjairól. Egyháziasabb háttér kell a munkához, és főként a gyülekezeti elv érvényesítését kell erőteljesebben aláhúzni. Az országos irodát nem önmagában kell látni, hanem a gyülekezetekkel összefüggésben.
A tanácskozáson szó esett arról is, hogy a Vas Megyei Önkormányzat átadná Egészségügyi Gyermekotthonát és Idősek Otthonát a Magyarországi Evangélikus Egyháznak. A két fél még tárgyal a feltételekről. A Szombathelyi Evangélikus Egyházközségben folyó diakóniai munka és annak fejlesztése, de egész egyházunk diakóniai szolgálata is indokolttá teszi az átvételt. A tárgyalások még nem zárultak le, de a közgyűlés felhatalmazta az elnökséget a szükséges jegyzőkönyvek aláírására és az átvételre, a következő ülésen pedig beszámolót kér a tárgyalások menetéről.
Tóth-Szöllős Mihály