Egyházunk egy-két hete
"Hirdesd az igét!"
Összefoglaló a Külmissziói Egyesület csendesnapjáról és közgyűléséről
A Külmissziói Egyesület által szervezett alkalom résztvevői Győri János Sámuel előadását hallgatják |
A programokban bővelkedő, mozgalmas napot Brebovszky Gyula nyugalmazott lelkész áhítata nyitotta. Pál szavaival buzdította a résztvevőket: „Hirdesd az igét!”, mert az ige teremt békességet, tud felemelni, tud üdvösségre vezetni minden népet, s az igével Isten kinyújtott karjai vagyunk az üdvösséget kereső népek felé.
„Evangélikus hitünk megtartó ereje a mai szellemi áramlatok között” című érdekes előadással késztetett elgondolkodásra Ittzés János, a missziói munkáért felelős püspök. Az Isten ellen manapság tapasztalható lázadás egyáltalán nem új jelenség. Csak most személyesen hozzánk érkezett el. Nem a modern ember ötlötte ki, csak új jelmezbe, álarcba öltöztette talán, az alapja azonban minden időben ugyanaz: Isten mindenhatóságának kétségbevonása, lázadás, önmegváltás, pénzvadászat… S amikor azt érezzük, hogy a mai szellemi áramlatokkal szemben tennivalónk van, akkor nem az a kérdés, hogy mit adjunk a betegnek gyó-gyulása érdekében, hiszen ez világos: Isten hamisítatlan, tiszta igéjét. Az azonban gond, hogy miként lehet ezt beadni a rúgkapáló, tiltakozó szenvedőnek.
A délelőtt további részében Ihrig Dénes elnök 2002. évi beszámolóját hallgathatták meg a közgyűlés résztvevői. Szomorú megemlékezéssel kezdte beszámo- lóját – tavaly elhunyt két korábbi elnökünkről, Bencze Imre és Labossa Lajos nyugalmazott lelkészekről. Mindketten odaadással, bölcsességgel és nagy szeretettel irányították az egyesület munkáját.
A 2002. júliusában megrendezett külmissziói konferencia gazdag programot, hasznos ismereteket és lelki épülést nyújtott a résztvevőknek. A Joó-házas-pár beszámolója hároméves indiai küldetésükről, a kiscsoportos beszélgetések és az újszerű, mozgalmas szerepjátékok elmélyítették, illetve emberközelbe hozták a missziót.
Az egyesület számos gyülekezet meghívását fogadta el missziói napok, alkalmak tartására. Az országban több miszsziói kör működik, amelyek rendszeresen tájékozódnak az aktuális eseményekről, és együtt imádkoznak a messzi országokban szolgálatban lévő testvérekért. Ennek kapcsán hangzott el a kérés, hogy – ha lehetséges – minden missziói kör vegye fel a kapcsolatot az egyesülettel, hiszen közösen szervezettebben folytatható a munka.
Az egyesület lehetőségeihez mérten több misszionárius szolgálatát támogatja anyagilag, és kisebb kiadványokat is megjelentet. Jó hír, hogy az utánpótlás biztosítására a fiatalokat az egyesület most megalakuló ifjúsági szekciója várja. Megoldatlan terület azonban a „belföldi külmisszió”, vagyis a hazánkban tartózkodó nem keresztyén külföldiek megszólítása.
Délután Gáncs Péter, a negyven éve működő Rádiómisszió jelenlegi vezetője számolt be szerteágazó tevékenységükről. „A hit hallásból van” – emlékeztetett – a rádió pedig hallható. Így remek eszköze az evangélium hirdetésének. Az egyház hangja nagyon fontos. Csak példaként néhány az adásaik közül: a Kossuth rádió kéthetente, az Evangélikus félórában sugározza műsorukat, s utána még két órán át három telefonvonalon várják a hallgatók hívásait. Számos helyi adó mellett a „Rádió 17” és az Egri Katolikus Rádió is igényt tart programjaikra.
A hang után a kép is megérkezett Győri János Sámuel, a Zákeus Médiacentrum vezetőjének jóvoltából. A „média a (kül)misszió szolgálatában” című előadás látványosan és színesen tárta elénk a kapcsolatot a média, a Biblia, az egyház, a misszió és a világ között. A misszió lényege a „jó hír”, az evangélium. A hír azonban csak akkor válik hírré, ha terjed. Az evangélium misszió nélkül halott, ha nem adják tovább, nincs hatása. Tehát folyamatosan továbbítani kell mások felé.
A média – mint tudjuk – „nagyhatalom”, befolyásolhat, sőt torzítva is közvetítheti a dolgokat, s ez óvatosságra int. Érdekes fogalomba gondolhattunk bele, amely így hangzik: „TV-nézői világnézet”. Mit jelent ez? Azt, hogy nézünk, de nem látunk. A sok „nézés” miatt a lényeglátás sokakban már ki is halt. A média – a manapság rendelkezésére álló eszköztárával – az egyházon belüli misszió segítője is lehet, ám egyetlen alvó egyház sem alkalmas mások ébresztésére.
A testvéri közösségben eltöltött nap Fehér Károly nyugalmazott esperes befejező áhítatával ért véget.
Bálintné Kis Beáta