e-világ
Márton Áron kiállítás a Terror Házában
Kiállítás-megnyitóra gyűltünk össze február 21-én délután az Andrássy út 60-ban, a nyilasok, majd az ávósok egykori rettegett székházában. A diktatúrák áldozatainak emlékezőhelyén most Márton Áronról, Erdély példaadóan gerinces életű püspökéről rendeztek, a szűkös körülmények között is szép tárlatot. A ünnepséget Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke nyitotta meg, de az ökumenikus gondolkodású katolikus főpap életét – Gyulafehérvár éppen Rómában tartózkodó érseke helyett – méltatta Potyó Ferenc érseki helynök is.
A kiállító teremben néhány templomi padot helyeztek el, a tárlóban Márton Áron főpapi ruhái és imakönyve látható. A Néprajzi Múzeum eredeti képeket adott kölcsön a csíksomlyói búcsúról. A falon a püspök szép beszédeinek részletei olvashatók, köztük azok a levelek is, amelyeket Sztójay Döméhez és a magyarországi főpapokhoz írt az üldözöttek védelmében.
Márton Áron Csíkszentdomokoson, vallásos katolikus földmíves szülők harmadik gyermekeként jött a világra 1896. szeptember 29-én. Szüleihez mindig nagyon ragaszkodott, a mezőgazdasági munkában sokat segített nekik. Még kispapként, a nyári szünidőben is. Reverendában kaszával a vállán járt a faluban ilyenkor. Ezt a falut támadták meg elsőként 1916-ban a betörő román hadak.
A tehetséges gyermek iskoláit szülőfalujában, 1907-től a csíksomlyói gimnáziumban, 1911 és 1917 között Csíkszeredán és Gyulafehérvárott végezte. Érettségi után katonaként a fronton szolgált, ahol négyszer megsebesült és hadnagyi rangot ért el.
A trianoni döntés után, igen nehéz történelmi helyzetben, 1924-ben szentelték pappá. Így jellemezték: „Világos fő, tartalmas lélek, gerinces jellem.” A lelkipásztori munkán sokirányú tevékenysége kívül kiterjedt a tanítás, a kulturális egyesületek, folyóiratok szervezésére is.
1940-ben, a második bécsi döntés folytán Észak-Erdély visszakerült Magyarországhoz, így Márton Áron egyházmegyéje kettészakadt. Hívták az anyaországi részbe, de ő megmaradt Gyulafehérvárott, a nehéz, idegen sorsban szenvedő hívei mellett.
Az erdélyi magyarság ügyét is következetesen szolgálta. Hirdette, hogy nem szabad elhagyni Erdély földjét, hiszen a magyarok otthon vannak Erdélyben – „még akkor is, ha ez másoknak nem tetszik.”
A második világháború után a kommunista román kormány intézkedéseivel szemben is kemény ellenállást tanúsított. A hivatalosnak elismert görög keleti vallásba erőszakkal beolvasztották a görög katolikusokat. Elvették templomaikat, megakadályozták működésüket. Ennek politikai okai voltak, a görögkeleti vallás követői ugyanis függetlenek voltak Rómától, a görög katolikusok azonban nem. A görög katolikus egyháznak sok román tagja is volt, tehát a román kormány nemzeti elfogultsága győzött még saját honfitársaik szabadságjogai ellenében is. Márton Áron elítélte ezt az intézkedést, és egyházában utasításba adta, hogy fogadják be az otthontalanná vált görög katolikusokat a templomokba, a gyülekezetekbe. (Függetlensége érdekében lemondott a papságnak juttatott államsegélyekről is.)
Bizonyos engedményekért a kommunista hatalom késznek mutatkozott szabadon engedni, de Márton Áron nem alkudott meg. 1955-ben ennek ellenére kiengedték, és ismét átvehette egyházmegyéje vezetését. Azt várták, hogy majd bosszút áll azokon a papokon, akik behódoltak a hatalomnak. Bölcs megfontolással nem ezt tette. Visszafogadta őket az egyházba, békességre törekedett és ezt el is érte.
Röviddel szabadulása után püspöki palotájában házi őrizetbe helyezték. Lehallgató készülékeket tettek a palota minden zugába. Miután ő nem mehetett ki az épületből, ettől kezdve a papjelöltek jártak hozzá. Hívei ragaszkodtak püspökükhöz, felkeresték vasárnapról vasárnapra, hogy lássák őt, és hallják beszédeit. Bíztatta, bátorította a hozzá fordulókat. A hatóságoknak egyre inkább a terhére volt. Kutyáit megmérgezték; egy alkalommal, golyóval akartak végezni vele, de a lövés célt tévesztett. Fogvatartását nem kürtölte világgá...
Az 1967-es esztendőben házi fogságát megszűntették. 1968-ban meghívták a román pártfőtitkár, Nicoleau Ceausescu egyik rendezvényére, ahol kötelező jelleggel mindenki tapsolt a szónoknak, kivéve Márton Áront. Ekkor a nagyhatalmú és joggal rettegett diktátor állítólag imígyen szólt Erdély püspökéhez: „Mind a ketten az Olt mellől jöttünk”. Gerinces viselkedése meghátrálásra késztette az elvetemült, öntelt hatalmasságokat.
Márton Áron ezután többször meglátogatta a pápát, és így összegezte élettapasztalatát: „A jó pásztor feladata az, hogy szavát felemelje, amikor az igazságot, vagy az emberi személyiség méltóságát és alapvető jogait támadás éri.”
Hivatalát súlyos betegen is ellátta. 1980. szeptember 29-én halt meg. Híveinek meghagyta, hogy temetésekor fenyőágat helyezzenek a sírjára.
A Terror Háza Múzeum termében érdekes videófilm mutatja be a szépséges erdélyi falvacskát, ahol Márton Áron született, valamint Csíksomlyót és a többi gyönyörű székely vidéket. Eredeti felvételek láthatók Márton Áron püspökről és kortársairól, az örömteli erdélyi magyar bevonulásról, a Szent Mihály templomról, majd az üldözöttekről, a megbélyegzettekről…
Márton Áron gerinces magatartása példája lehet – felekezeti különbség nélkül – minden hívőnek, minden embernek.
Berényi Zsuzsanna Ágnes