Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 15
- Az Úr érkezése
Egyházunk egy-két hete
Az Úr érkezése
Istenes versekkel versenyeztek
Országos ökumenikus szavalóverseny zajlott az elmúlt hét végén Nyíregyházán, az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumban. Tizenkilenc intézményből harmincnégy versmondó vett rész a kétnapos programon, melyet ezúttal már tizenegyedszer rendeztek meg. Az istenes versek seregszemléjére világi iskolák versmondóit is meghívták. A program péntek délután Laborcziné Sztankó Gyöngyinek, a nyíregyházi gyülekezet lelkészének, a gimnázium felügyelő-bizottsági tagjának köszöntőjével kezdődött.
Az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumot 1992-ben adta vissza az állam az egyháznak. Dr. Bánszki István, az iskola akkori - ma már nyugalmazott - igazgatója, főiskolai tanár e fölött érzett örömében hirdette meg először "Az Úr érkezése" elnevezésű szavalóversenyt.
- Akkor ez óriási változást jelentett! Újra a régi alapszabály szerint lehetett dolgozni, vagyis a gyermekeket hitre, erkölcsre - és magyar nyelvre nevelni. Hirtelen nem is tudtuk, miként lehetne ezt az örömöt kifejezni! Talán verssel - gondoltam... "Énekeljetek az Úrnak új éneket!" volt a mottója annak a felhívásnak, amelyet 1992-ben szétküldtem az egyházi iskoláknak - mondja az ötletgazda. Persze, akkoriban még lényegesen kevesebb egyházi iskola működött az országban, evangélikus például nyolc volt. Bánszki István azonban nem csak egyházunk intézményeit szólította meg: kezdettől fontosnak tartotta a rendezvény ökumenikus jellegét. Ez olyannyira értékadó mozzanata az istenes versek szavalóversenyének, hogy a legutóbbi alkalomra már olyan világi iskolák tanulóit is meghívták, melyekkel a Kossuth jó kapcsolatokat ápol itt az észak-alföldi régióban.
- Az országban sokféle versmondó versenyt rendeznek, sokféle tematikával - válaszol Bánszki István (aki jelenleg a verseny védnöki tisztét tölti be) arra a felvetésre, hogy az első öröm elmúltával akár meg is szakadhatott volna a versenysorozat. - Hál� Istennek azonban a magyar irodalomnak van egy olyan erőteljes vonulata Balassitól egészen Reményik Sándorig - vagy máig -, amelyben az ember kétségeit, Istennel való párbeszédét, viaskodásait, kételyeit, hitét, a belé vetett bizalmát fogalmazzák meg a költők. Mindezzel meg kell ismertetni a fiatalokat.
Az Úr érkezése szavalóversenyre a résztvevőknek két művel kellett készülniük. A verseny házigazdái tág határokat szabtak, de azért kijelölték a mezsgyét a versválasztáshoz: egy 18. századi magyar költő versének tolmácsolását és egy teljesen szabadon választott istenes versnek az előadását kérték, előbb mindenkitől, majd szombaton a döntőbe jutott legjobbaktól. Péntek este ajándékként a zsűriben is tevékenykedő Dinnyés József előadóművész műsorának örülhettek az ország minden tájáról érkezett fiatalok.
Ahogyan az már lenni szokott, a zsűri ezúttal is nehéz helyzetben volt. Ezt jól érzékelteti, hogy két-két második, illetve harmadik díjat osztottak ki. Az elmúlt tizenegy esztendő egyébként azt mutatja a költészet iránt érdeklődők számára, hogy felnövekvőben van egy olyan generáció, amelyik nem pusztán megoldandó iskolai feladatnak tekinti a szavalást, hanem meggyőződésből mondja a verseket.
Végezetül a díjazottak névsora: 1. Jakucs János (római katolikus gimnázium, Gyula); 2. Usztics Lili (Baár-Madas Református Gimnázium, Budapest); 2. Halász Orsolya (római katolikus gimnázium, Gyula); 3. Lénárt Attila (Lévay József Gimnázium, Miskolc); 3. Bors Anikó (Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium, Sopron). A közönségdíjat Annus Ágnesnak, a debreceni Svetits Katolikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium tanulójának ítélték.
V. E.