Evangélikusok
Magyaros díszruháktól a Luther-kabátokig
Emőke, a sokoldalú egyházfi
– Képzőművészeti középiskolát végeztem, ahol csipkekészítést és történelmi viseletek készítését tanultam – meséli Kutas Emőke. – Varrtam már magyaros díszruhákat, történelmi jellegű utcai és barokk ruhákat, sőt készítettem magam tervezte csipketerítőket és -gallérokat is. Többször kértek fel színházi jelmezek tervezésére is. Amikor itt, a gyülekezetben kiderült, hogy ilyen múlttal rendelkezem, Lackner Pál igazgató lelkész megkérdezte, hogy nem volna-e kedvem egyházi textíliákat készíteni. A kérdésre igennel válaszoltam. Az egyházközség gazdasági bizottsága megtárgyalta a javaslatot, és egyhangú döntéssel támogatásáról biztosított. Így aztán tavaly decemberben megnyithattam egyszemélyes textilkészítő műhelyemet a Konvent épületében.
– Miket készít a műhelyben?
– Először csak kisebb munkákat vállaltam. Például egyházkerületünk új székházának kápolnájába készítettem oltárterítőket, majd lassan bővítettem a választékot. Ma már az oltárterítők mellett Luther-kabátokat, talárokat, baretteket, papi ingeket, kötött zsinórokat, Mózes-táblákat, zsinóros díszruhákat, stólákat, táskákat és tarisznyákat is varrok. Magánszorgalomból pedig az egyházhoz nem feltétlenül kötődő kézművestermékeket – festett üvegeket, csipkéből készült apróságokat, keresztszemes hímzéseket és selyemképeket – készítek. Az oltárterítőket saját terveim alapján készítem el, és a megrendelő választhat közülük.
– Van-e elegendő megrendelése?
– Elmondható, hogy az utóbbi két hónapban látványosan nőtt a kereslet, bár a megrendelések száma még nem érte el a felső határt. Kértek tőlem oltárterítőket a győri és a tényői gyülekezetekbe, továbbá több környékbeli lelkésznek készítettem Luther-kabátot. Örvendetes, hogy nemcsak belföldről, hanem külföldről is egyre több megrendelést kapok. Legutóbb például a bécsújhelyi gyülekezet keresett meg, hogy nagyobb mennyiségben lenne szükségük talárokra, Luther-kabátokra és oltárterítőkre. Ezeket folyamatosan készítem és szállítom. A napokban például ilyen ügyben fogok kiutazni hozzájuk.
Lackner Pál igazgató lelkész a tapasztalatok tükrében úgy látja, hogy jól döntött a gyülekezet, amikor zöld utat adott ennek a kezdeményezésnek. – Úgy véltük, hogy nagy szükség van egy egyházi textíliákat gyártó műhelyre. Örülünk annak, hogy a munka egyre jobban beindul. Az elkészült termékek igazán magas színvonalúak – és ezt nem csak a magam nevében állíthatom…
Kiss Miklós