Egyházunk egy-két hete
Óvári jubileumok
Kettős ünnepe volt a mosonmagyaróvári gyülekezetnek a mögöttünk hagyott vasárnapon. Ötven évvel ezelőtt megkonfirmáltak álltak az oltár elé, hogy hálát adjanak Istennek az elmúlt fél évszázadért, illetve ezen a napon emlékeztek meg a hívek arról, hogy éppen 120 évvel ezelőtt, 1884-ben szentelték fel a Lajta-parti város evangélikusainak lelki otthonát.
Az 1954-es esztendő a Rákosi-éra legsötétebb évei közé tartozott, mégis húsz fiatal mondta el konfirmációi fogadalmát a gyülekezet és Zámolyi Gyula előtt, aki abban az évben kezdte óvári lelkészi szolgálatát. Bár az ünnepélyes alkalmat követő viharos esztendők után a konfirmandusok szétszóródtak a világban, az ötvenéves jubileumra mégis tízen jöttek el. A meghitt ünnepségen a gyülekezet jelenlegi lelkipásztora a nevüket olvasva egyenként hívta ki őket az oltárhoz, hogy egy-egy bibliai igével megáldja őket. Ezután a 94. évét betöltő Zámolyi Gyula emlékezett meg az emlékezetes eseményről, és köszöntötte első konfirmandusait.
Az aranykonfirmációt követően egy még korábbi dátumra, templomuk 120 évvel ezelőtti felszentelésére emlékeztek a hívek. A magyaróvári, mosoni, lucsonyi és halászi evangélikusokat tömörítő gyülekezet templomának építési lehetőségét egy magyaróvári polgár, Fischer Henrik 1855. évi végrendelete alapozta meg. Az örökhagyó magyaróvári házának értékét ajánlotta fel a templom építésére. A hagyaték értéke (2525 forint) azonban kevésnek bizonyult, ezért a gyülekezet gyűjtést indított. Az adományozók között volt maga Ferenc József császár is, aki 100 forintot küldött a Lajta-parti lutheránusoknak. A templom építéséhez a telket Magyaróvár városa ingyen biztosította. Az egyházközség Jummerspach Frigyes magyaróvári építészt bízta meg a templom tervezésével. A tervek gyorsan elkészültek, és az építkezés 1876-ban elkezdődhetett. A rendelkezésre álló anyagiak első lépésben csak annyit engedtek meg, hogy Isten háza 1879-re tető alá kerüljön. További öt évre volt még szükség ahhoz, hogy a megkezdett építkezés befejeződhessen. A templom felszentelésére végül 1884 júniusában került sor.
A megemlékezésen elhangzott az a köszöntő is, amelyet a hetvenéves jubileumon, 1954-ben mondott el a gyülekezet akkori gondnoka, Günther Lajos. A kettős ünnep végül úrvacsoraosztással fejeződött be.
Kiss Miklós
Regionális hozzárendelés: Mosonmagyaróvár–Rajka–Hegyeshalom–Levéli Evangélikus Egyházközség