Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 30 - "A Fabinyakrúl"

A hét témája

"A Fabinyakrúl"

(…) Bizonyító erejű családtörténeti adatok híján csak feltételezni lehet, hogy az erdélyi szász ősöktől származó Fabiny család rokoni kapcsolatban állt azzal a felvidéki (ugyancsak evangélikus vallású) Fabinyi családdal, amely egykor kiváló tanárokat, egyben rektorokat adott az eperjesi iskolának. A Wittenbergben tanult Fabinyi Lukács 1572–1584 között, fia, Miksa pedig 1600–1607 között volt rektora e tanintézetnek, az 1667-ben megnyitott, európai hírű evangélikus kollégium elődjének.

Az erdélyi Johannes Fabinus leszármazottai a Nagy Küküllő vármegyei Medgyesen éltek, de Martin Fabini lelkész nevét már a hassági (szintén Nagy Küküllő vm., ma Hasag) evangélikus templom márványtáblája őrzi. Három fia (János Teofil, József Sámuel és Frigyes) közül a legidősebb alapította a család magyarországi ágát.

A Hasságon 1791-ben született János Teofil Bécsben szerzett szemész orvosi diplomát. 1816-ban avatták doktorrá, és már a következő évben kinevezték a budapesti egyetem tanárává. 1838-tól orvoskari dékán, az 1845/46-os tanévben pedig rector magnificus volt. Érdemei elismeréseként 1840-ben magyar nemességet kapott. Munkái közül kiemelkedik Doctrina de morbis Oculorum című tankönyve, amely két latin nyelvű kiadást ért meg (1823, 1831), majd olasz (1831), valamint holland és magyar nyelven (1837) is megjelent. Feleségének, Liedemann Máriának apja (Liedemann János Sámuel) nagykereskedő, pesti tanácstag és a mai Deák téri gyülekezet alapító gondnoka volt.

Két fia közül az idősebbik, a már említett Teofil, igazságügy-miniszteri kinevezését megelőzően a Hétszemélyes Tábla bírája, majd kúriai tanácselnök is volt, és csaknem fél évszázadon keresztül szolgálta az evangélikus egyházat gyülekezeti, egyházmegyei, majd egyházkerületi felügyelőként. Ferenc József udvari tanácsosi, majd valóságos belső titkos tanácsosi címmel, valamint a Szent István Rend kiskeresztjével tüntette ki. Teofil öccse, Vilmos huszárhadnagyként harcolt a szabadságharcban, mint Görgey Artúr hadsegédje. Fiatalon, mindössze huszonnyolc évesen halt meg, 1852-ben.

Fabiny Teofil fiatalabbik fia, Ferenc (született 1854-ben) a szegedi ítélőtábla elnöke lett, majd kúriai bíró, végül takarékpénztári igazgató Budapesten. Teofil ágát az idősebbik fiú, Gyula, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri tanácsosa vitte tovább. Három fia (Béla, István, Tibor) közül a legfiatalabbik, Tibor, a Földművelésügyi Minisztérium osztályfőnöke lett. Két gyereke, Hanna (Wettstein János építészmérnök, genealógus, máltai lovag felesége) és az 1924-ben született Tibor (evangélikus lelkész, egyetemi tanár, múzeumigazgató, johannita lovag) ma Budapesten élnek. Utóbbinak fiai ugyancsak figyelemre méltó pályát futnak be, hiszen az 1955-ben született Tibor szintén egyetemi tanár, továbbá irodalomtörténész és a Magyar Luther Szövetség világi elnöke, míg öccse, az 1959-ben született Tamás evangélikus lelkész, egyetemi docens és a Duna Televízió szerkesztő-műsorvezetője.