Egyházunk egy-két hete
Rákoscsaba ünnepe
Az oltár |
Rákoscsaba evangélikus közössége 1880-ben szerveződött „leányegyházzá”. 1911-ben fiókegyházi státust kapott. A Rákoscsaba–Pécel–Isaszegi Evangélikus Egyházközség 1929-re alakult meg. Dr. Csinos Albin, Blázy Lajos, Békés József lelkészkedését követően 1978 és 1983 között Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület jelenlegi püspöke volt a kis közösség pásztora. A rákoscsabai gyülekezet 1983-ban lett újra a Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség része.
A csabai templomot 1939. június 11-én szentelte fel Raffay Sándor püspök. A több mint hatvanesztendős épület felújítására 2003 szeptembere és decembere között került sor Dudás Mihály gondnok irányításával. A munkák végeztével január 18-án, vasárnap hálaadásra gyűltek össze az egyházközség hívei és meghívott vendégei.
A korábbi szolgálatainak színhelyére visszatérő püspököt és feleségét, valamint Szemerei Zoltán egyházkerületi felügyelőt, Győri Gábor esperest és feleségét, dr. Kéri Lajos egyházmegyei felügyelőt, Jankó Katalint, a püspöki hivatal munkatársát a megújult templomban Dudás Mihály gondnok és a presbitérium várta. Az újjászületett hajlékot a gondnok mutatta be, majd a püspök áldását követően az ünneplő hívek a rákoskeresztúri templomba vonultak át. Gáncs Péter püspökként első alkalommal hirdette Isten igéjét a rákoskeresztúri templomban. Hálát adott a gyülekezetben folyó felújítási munkákért, és misszióra buzdította a Rákosmente evangélikusait: hogy a megújult rákoscsabai istenháza minél több embernek hirdesse az evangélium fényét.
Nemcsak az itteni evangélikusok töltötték meg a templomot, jöttek szép számmal a környező gyülekezetekből, a püspök korábbi, környékbeli szolgálatainak színhelyeiről is. Azok pedig, akik kíváncsiak mindarra, ami kimaradt a híradásból, a http://church.lutheran.hu/rakoskeresztur címre kattintva még több mindent tudhatnak meg e közösség életéről és múltjáról.
Dr. Léránt István