Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 4 - Meghitt órák Molnár-C. Pál egykori műtermében

Kultúrkörök

Meghitt órák Molnár-C. Pál egykori műtermében

A művész egykori műterem-otthonában. A felvételen balra Búza Barna 93 esztendős szobrászművész, díszelnök, Csillag Péter, Molnár-C. Pál unokája és Csibi Mihály festőművész, a kör elnöke
„…A kereszténységnek ma olyan átfogó gondolatnak kell lennie, amely nem ismer határokat. A művésznek soha nem szabad elfelejtenie, hogy amit ma európai kultúrának nevezünk, az egészében a keresztény világnézeten s ennek tradícióin nevelkedett. Éppen ezért a kereszténység tradíciói nagyon mélyen gyökereznek az emberek lelkében…” (Molnár-C. Pál, 1947)

A művész emlékét őrző baráti kör az alkotó műveinek mentése mellett lehetővé tette, hogy az egykori otthon műtermében, a művészet barátai – a nehéz években – meghitt órákat tölthessenek el együtt, szinte családi körben. 2004 januárjának első napjaiban – a Molnár-C. Pál Baráti Kör születésének 18. évfordulóján – ezekre az időkre emlékeztek a kör tagjai, köztük a 93 esztendős Búza Barna szobrászművész, Csibi Mihály, Vinczellér Imre, Marosvári György festőművészek, Tóth Antal művészettörténész, az áldozatos munkát végző házigazda, Csillag Péter, a művész unokája, valamint felesége, Éva…

A műterem falait beborító hatalmas festmények, az egyházművész legjelesebb alkotásai, tájképei, kis útirajzai, misztikus tájai a mindennapok élményeit örökítik meg játékosan, és hirdetik az élet szeretetét. Sokszor a művek a beszélgetések irányítói is; néha pedig csendre, elgondolkodásra intenek. Mindez kitűnő hátteret ad a kedves kis családi együttes számos rendezvényének, irodalmi, zenei előadásainak.

Évekkel ezelőtt azt kérdezték tőlem, milyennek látom a Molnár-C. Pál Baráti Kör szerepét kulturális életünkben. Röviden válaszoltam: a művészet világában apró, de egyre erősödő láncszem ez a kör.

Bár sok-sok ilyen életerős kis láncszem állna a kultúra, a művészet szolgálatában!

Schelken Pálma