A hét témája
Kegyes humor
Legújabb könyvének bemutatója alkalmából adta át a „Magyar 2balkezes” humorpályázat díjait Adrian Plass
Az új könyv beszerzéséért már jóval a kezdés előtt „megrohamozták” a Plass-rajongók a Harmat Kiadó standját a volt Olimpia moziban, és csak azután indultak, hogy helyet keressenek maguknak a nézőtéren. (A vendéglátó Kelenföldi Evangéliumi Gyülekezet részéről stílszerű gesztus volt, hogy egy-egy szem gumimacival kínáltak minden érkezőt.)
„A sikeres szerzőre évekkel ezelőtt a MEKDSZ, a Magyar Evangéliumi Keresztény Diákszövetség – azóta már megszűnt – Alap című újságjának hasábjain figyeltünk fel” – tájékoztatta a több száz megjelentet dr. Herjeczki Kornél, a Harmat Kiadó igazgatója. „Amikor rábukkantunk Adrian Plass írására, úgy éreztük, hogy munkáit szinte kötelességünk közölni. Akkoriban ugyanis még hiánycikknek számított az a fajta »minőségi« humoros keresztény irodalom, amely a lényeget, azaz a Jézussal való személyes kapcsolatot állítja a középpontba.”
A jelenlévők köszöntése után Naszádi Gáborné, a kiadó főszerkesztője ismertette a kiadó humorpályázatának előtörténetét, amelyhez Adrian Plass könyveinek sikere adta az ötletet. Hogy a hazai keresztények is „ismerik a tréfát”, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy a pályázatra mintegy hatvan humoros írásmű érkezett. A négyfős zsűri huszonhét szerzőt – köztük az evangélikus Schermanné Szász Emőkét „Az ökumenizmus és én” című munkájáért – Adrian Plass legújabb könyvének egy-egy dedikált példányával jutalmazott. Öt-ötezer forintos könyvutalványt vehetett át hét írópalánta, köztük lapunk „házi szerzője”, Füller Tímea is, „Kétbalkezes” című írásáért.
A második helyezést elért György Andrea a „Keresztény szinglik kis szótárát” állította össze, amelyből – Őze Áron színész jóvoltából – már a közönség is kaphatott némi ízelítőt. Ugyancsak a Pesti Magyar Színház Jászai Mari-díjas művésze tolmácsolta azt a történetet, melyet a nyertes pályázó, Madarász István vetett papírra „Mennyharangi zúgnak” címmel. A fiatal szerző – polgári foglalkozása szerint rendezőasszisztens, forgatókönyvíró – Adrian Plass méltó tanítványának bizonyult, amikor egy valós eseményre, gyermekkori megtérésére emlékezett vissza helyenként erősen szatirikus stílusban. „Nem gondoltam volna, hogy én nyerem meg ezt a versenyt. Nagyon örülök a győzelemnek, ami arra ösztönöz, hogy további humoros írásokkal próbálkozzam” – nyilatkozta az első helyezett.
A díjkiosztás után Adrian Plass és tolmácsa, Orbán Eszter lépett a színpadra. Az eddig csak könyvekből ismert Plassról ki-ki megállapíthatta, hogy nemcsak nagyon jó író, de remek előadó is. Életének és szerte a világon tett körútjainak állomásait kacagtató történetekkel idézte fel. Nagy szeretettel beszélt családjáról: feleségéről, Bridgetről – akivel harmincnégy éve élnek együtt – és gyermekeiről. Három fia és egy lánya közül az est folyamán legtöbbször az utóbbit, Kathy-t emlegette, akin keresztül Isten nagyon sok mindenre megtanította a szeretettel kapcsolatban.
Az előadást követő, húszpercesre tervezett, de végül közel egy órán át tartott dedikálás után az író a közönség kérdéseire válaszolt, és ezek a válaszok azért a komolyságot sem nélkülözték. Adrian Plass – egyebek mellett – elmondta: nem fél attól, hogy ironikus, esetenként szarkasztikus írásaival megbántaná az embereket. „Szükség van mindenre, ami közelebb visz Istenhez és az igazsághoz, és »eltakarítja a szemetet«” – mondta. És hogy mi az igazság? Véleménye szerint az a legfontosabb, hogy mennyire szeretjük Jézust, milyen kapcsolatban vagyunk vele. Mindez a szerző megfogalmazásában a következőképpen hangzik: „Isten feltétel nélkül szeret mindnyájunkat. De az életünk csak akkor változik meg, ha engedelmeskedünk neki, és felvesszük a keresztünket.”
– gazdag –