Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 40
- Kegyes humor
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Kegyes humor
Legújabb könyvének bemutatója alkalmából adta át a „Magyar 2balkezes” humorpályázat díjait Adrian Plass
Aki olvasta történeteit, jól tudja, hogy a humorban – Karinthy Frigyeshez hasonlóan – ő sem ismer tréfát. Őszinteségével és fanyar szellemességével most élőszóban is elbűvölte olvasóit az angol író, Adrian Plass. Az Egy kegyes kétbalkezes naplójával nálunk is egy csapásra népszerűvé vált szerző egyenesen Sussexből érkezett Budapestre, hogy szeptember 25-én jelen lehessen a Harmat Kiadó által meghirdetett „Magyar 2balkezes” humorpályázat díjkiosztó ünnepségén, s hogy egyúttal bemutassa a magyar kiadónál Miért követem Jézust? címmel megjelent legújabb könyvét.
Az új könyv beszerzéséért már jóval a kezdés előtt „megrohamozták” a Plass-rajongók a Harmat Kiadó standját a volt Olimpia moziban, és csak azután indultak, hogy helyet keressenek maguknak a nézőtéren. (A vendéglátó Kelenföldi Evangéliumi Gyülekezet részéről stílszerű gesztus volt, hogy egy-egy szem gumimacival kínáltak minden érkezőt.)
„A sikeres szerzőre évekkel ezelőtt a MEKDSZ, a Magyar Evangéliumi Keresztény Diákszövetség – azóta már megszűnt – Alap című újságjának hasábjain figyeltünk fel” – tájékoztatta a több száz megjelentet dr. Herjeczki Kornél, a Harmat Kiadó igazgatója. „Amikor rábukkantunk Adrian Plass írására, úgy éreztük, hogy munkáit szinte kötelességünk közölni. Akkoriban ugyanis még hiánycikknek számított az a fajta »minőségi« humoros keresztény irodalom, amely a lényeget, azaz a Jézussal való személyes kapcsolatot állítja a középpontba.”
A jelenlévők köszöntése után Naszádi Gáborné, a kiadó főszerkesztője ismertette a kiadó humorpályázatának előtörténetét, amelyhez Adrian Plass könyveinek sikere adta az ötletet. Hogy a hazai keresztények is „ismerik a tréfát”, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy a pályázatra mintegy hatvan humoros írásmű érkezett. A négyfős zsűri huszonhét szerzőt – köztük az evangélikus Schermanné Szász Emőkét „Az ökumenizmus és én” című munkájáért – Adrian Plass legújabb könyvének egy-egy dedikált példányával jutalmazott. Öt-ötezer forintos könyvutalványt vehetett át hét írópalánta, köztük lapunk „házi szerzője”, Füller Tímea is, „Kétbalkezes” című írásáért.
A második helyezést elért György Andrea a „Keresztény szinglik kis szótárát” állította össze, amelyből – Őze Áron színész jóvoltából – már a közönség is kaphatott némi ízelítőt. Ugyancsak a Pesti Magyar Színház Jászai Mari-díjas művésze tolmácsolta azt a történetet, melyet a nyertes pályázó, Madarász István vetett papírra „Mennyharangi zúgnak” címmel. A fiatal szerző – polgári foglalkozása szerint rendezőasszisztens, forgatókönyvíró – Adrian Plass méltó tanítványának bizonyult, amikor egy valós eseményre, gyermekkori megtérésére emlékezett vissza helyenként erősen szatirikus stílusban. „Nem gondoltam volna, hogy én nyerem meg ezt a versenyt. Nagyon örülök a győzelemnek, ami arra ösztönöz, hogy további humoros írásokkal próbálkozzam” – nyilatkozta az első helyezett.
A díjkiosztás után Adrian Plass és tolmácsa, Orbán Eszter lépett a színpadra. Az eddig csak könyvekből ismert Plassról ki-ki megállapíthatta, hogy nemcsak nagyon jó író, de remek előadó is. Életének és szerte a világon tett körútjainak állomásait kacagtató történetekkel idézte fel. Nagy szeretettel beszélt családjáról: feleségéről, Bridgetről – akivel harmincnégy éve élnek együtt – és gyermekeiről. Három fia és egy lánya közül az est folyamán legtöbbször az utóbbit, Kathy-t emlegette, akin keresztül Isten nagyon sok mindenre megtanította a szeretettel kapcsolatban.
Az előadást követő, húszpercesre tervezett, de végül közel egy órán át tartott dedikálás után az író a közönség kérdéseire válaszolt, és ezek a válaszok azért a komolyságot sem nélkülözték. Adrian Plass – egyebek mellett – elmondta: nem fél attól, hogy ironikus, esetenként szarkasztikus írásaival megbántaná az embereket. „Szükség van mindenre, ami közelebb visz Istenhez és az igazsághoz, és »eltakarítja a szemetet«” – mondta. És hogy mi az igazság? Véleménye szerint az a legfontosabb, hogy mennyire szeretjük Jézust, milyen kapcsolatban vagyunk vele. Mindez a szerző megfogalmazásában a következőképpen hangzik: „Isten feltétel nélkül szeret mindnyájunkat. De az életünk csak akkor változik meg, ha engedelmeskedünk neki, és felvesszük a keresztünket.”
– gazdag –
::Nyomtatható változat::
|