Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 41 - A burgenlandi új harang hangja

Keresztutak

A burgenlandi új harang hangja

Az Osztrák Köztársaságban a 2001. évi népszámlálás adatai szerint közel negyvenegyezren használják a magyart a mindennapos érintkezés nyelveként. Bécsen kívül Ausztria keleti tartományában, Burgenlandban élnek jelentősebb számban magyarok. Az őshonos népcsoport lélekszáma mintegy hatezer-ötszáz fő. A német és a magyar nyelvet egyaránt használó települések egyikében, a határtól húsz kilométerre fekvő falucskában, Őriszigeten él az egyetlen, a reformáció korában alapított magyar evangélikus gyülekezet. A település rendezett utcái és terei, takaros evangélikus temploma az Ausztriában megszokott tisztasággal fogadták Herwig Sturm burgenlandi és D. Szebik Imre magyarországi elnök-püspököt október 3-án a templom új harangjának szentelése ünnepén.

A kétnyelvű szentelési istentisztelet igehirdetője, D. Szebik Imre magyar nyelven elhangzott prédikációjában lelkesítette a templom melletti téren és utcácskában helyet foglaló gyülekezetet: „Szigeti testvérek! Keressétek az Urat, amíg megtalálható! A templom harangja hívogasson mindenkit, hogy senki se maradjon egyedül, hanem a gyülekezetben, a templomban megtalálhassa a legnagyobb kincset, Jézus Krisztust!” Az istentiszteletet követően Koch Manfred burgenlandi tartományfőnök méltatta a kis közösség példás öszszefogását. A délután folyamán több alkalommal megszólalt a gyülekezet tagjaiból szerveződött klarinétkvartett, valamint – Mesmer Ottónak, a gyülekezet lelkészének vezényletével – az őriszigeti női kar.

A 385 kilogrammos, bronzból és cinkből készült, B1 hangzású harang szentelését D. Szebik Imre és Herwig Sturm közösen végezte. A 13 ezer eurót érő harangot az Őriszigeten huszonnyolc évig szolgáló dr. Teleky Béla fia, ifj. dr. Teleky Béla bécsi sebészprofesszor adományozta hálából és édesapja emlékének adózva a gyülekezetnek, mert a régi harang megrepedt. A családjával együtt jelen lévő professzor édesapja a budapesti teológián szerzett doktori fokozatot az őriszigeti gyülekezet történetének megírásával. A faluban élő özvegye, Margarete asszony szintén részt vett az ünnepségen. A vendégek között foglalt helyet Kalincsák Balázs nemescsói segédlelkész a magyarországi testvérgyülekezet képviseletében.

Mesmer Ottó feleségével együtt tizenhárom éve érkezett Őriszigetre, kilencévnyi erdélyi szolgálat után. Mesmer Katalin Enikő kántori teendőinek ellátása mellett egy magyar néptánccsoportot, valamint – óvodások és kisiskolások számára – magyar tánc-, játék- és énekkört, illetve furulyacsoportot is szervezett. A magyar kultúrát és hagyományokat ápoló foglalkozások lehetőséget teremtenek arra, hogy szülőket és nagyszülőket is hívogassanak a gyülekezet által szervezett alkalmakra és az istentiszteletekre. Őriszigeten havonta három alkalommal magyar, egyszer pedig német nyelvű istentiszteletet tartanak. Mesmer Ottó Felsőőrben, a kétnyelvű gimnáziumban hittant oktat, és munkájához tartozik baleseti lelkigondozás is – mely Magyarországon még nem terjedt el – így hivatalból állandó kapcsolata van a helyi tűzoltósággal és a rendőrőrssel.

Az eseményről és az őriszigeti magyarok életéről készített filmet – dr. Fabiny Tamás szerkesztésében – november közepén sugározza a Duna Televízió Isten kezében című sorozatában.

H. H. O.