Keresztutak
Comenius projekt
Lelkes pedagógusok féléves előkészítő munkáját követően egy verőfényes szeptemberi vasárnapon 22 bajorországi diák és két nevelő érkezett a balatonszárszói Evangélikus Missziói Otthonba. Még ezen a napon a győri Péterfy Sándor Evangélikus Gimnázium diákjaival kiegészülve elkezdődött az az egy évig tartó közös program, melynek keretében a 13–16 éves diákok egymással és különböző kultúrák dalaival, táncaival ismerkedhetnek. Az együttműködés a Comenius idegen nyelvi program keretén belül a brüsszeli székhelyű Socrates Iroda támogatásával valósulhatott meg. Így tölthettek két hetet a Neuendettelsaui Diakónia evangélikus iskolájának diákjai hazánkban, s ugyancsak ezzel az anyagi támogatással utazhatnak a győri diákok a tanév végén Neuendettelsauba.
A diákok egyhetes balatoni tartózkodásuk alatt napi öt órát töltöttek dalok, táncok tanulásával. Munkájukat az iskolák pedagógusain kívül Fekete Miklós tánctanár, a Győri Nemzeti Színház táncművésze segítette. Az időjárás is kegyes volt hozzájuk, hiszen a próbák között lehetőségük volt fürdésre, játékra, kirándulásra is. Az újonnan elkészült, minden igényt kielégítő üdülőházban Végh Szabolcs intézményvezető figyelmes gondoskodása, Eckehardt Theurkauf és Aradi György lelkészek áhítatai tették felejthetetlenné az együtt töltött napokat.
Szárszóról hazatérve Győrött folytatódott a program. A győriek napközben már tanultak, de a német gyerekeknek ez a hét is igazi kikapcsolódást jelentett. Dunai kenutúra, lovaglás, élményfürdő éppúgy szerepelt a programjukban, mint a városháza tornyának meghódítása vagy egy felejthetetlen színházlátogatás. Egyik legemlékezetesebb élményük a budapesti kirándulás, melynek során felkeresték a Természettudományi Múzeumot, a Parlament impozáns épületét, illetve egy nyitott városnéző buszról megcsodálhatták fővárosunkat. A búcsúesten az Öregtemplom udvarán a szülők és a győri tantestület tagjai német barátaikkal együtt tapsolhattak a röpke két hét alatt elkészült táncbemutatónak.
Monika Schöne énektanár, Kerstin Denninger testnevelő tanár, Jankowska Ágnes német- és Módosné Hatvani Zsófia énektanár egyetértett a következőkben: „Igazi csapatot alkottunk, nem éreztük, hogy különböző országokból érkeztünk, más nyelven beszélünk. Egyformán gondolkodunk a gyerekekről, iskoláinkról, értékekről, a nevelésről.”
A diákok bemutatóját követően mindkét iskola vezetője megköszönte a gyermekeknek a kifogástalan munkát, a fegyelmezett érdeklődést, a nevelőknek a szolgálatot, a szülőknek a segítséget. Az emlékezetes estét népi táncos szülők vezette táncház zárta.
„Jövőre újra együtt Neuendettelsauban” – integettek a diákok könnyes szemmel egymásnak a búcsú perceiben. Addig is marad az emlék, a jó érzés: újabb lelkes csapattal gazdagodott a bajor–magyar testvéri közösség.
Hallgatóné Hajnal Judit