Keresztutak
Nyolcvanéves a Fébé
Nyolcvan esztendővel ezelőtt, 1924. október 1-jén Klotildligeten ült össze az az előzetes alakuló közgyűlés, amelyen megalakult a Fébé Evangélikus Diakonissza Nőegylet. Elnöke, majd első főnökasszonya Pauer Irma lett, alelnöke Trauschenfels Elza, titkára pedig Gáncs Aladár evangélikus lelkész. Két hónappal később, december 8-án volt az első hivatalos közgyűlés, már a Magyar Királyi Belügyminisztérium által jóváhagyott alapszabály birtokában. A reményteljes kezdetkor 25 tag felvételét határozták el, akik között 22 diakonissza testvér volt.
A „Fébé” egy bibliai asszony testvér, az első diakonissza neve. Görög szó, azt jelenti: „ragyogó”. A névválasztás is tükrözi a nőegylet megalakulásának a célját: azt, hogy az evangélikus diakonisszák Krisztus szeretetét sugározzák a világban.
A megalakulás után mindössze négy évvel, azaz 1928-ban már 1 növendéket, 3 jelöltet, 7 próbatestvért, 10 testvért és 27 felszentelt testvért tartottak számon. Az évek során a Fébé szolgálata egyre jobban kiterjedt: budapesti és vidéki gyülekezetekben tartottak hitébresztő igehirdetés-sorozatokat, adventi esteket. A diakonissza testvérek vasárnapi iskolát vezettek, leányotthonokban, gyermekmenhelyen, vakok intézetében, börtönben, bibliaórákon szolgáltak, karácsonyi ünnepélyeket rendeztek, kórházban ápolónőként segítettek.
Az 1940-es években az anyaház mellett a Fébé 3 árvaházat, 2 leányinternátust, 3 üdülőt, 2 otthont beteg és súlyosan sérült gyermekek számára, valamint idős emberek számára 1 szeretetotthont tartott fenn. Az egylet 1947-ben ingatlant vásárolt kórház céljára, azonban ennek megindítására már nem volt lehetősége, mert a pártállam 1951-ben önkényesen felszámolta egyre terebélyesedő szolgálatát.
Majd negyvenéves szétszóratás után, 1990. május 9-én a Fébé Evangélikus Diakonissza Egyesület újra megkezdhette szolgálatát. Ma újra van a Fébének Anyaháza, ahol 12 diakonissza testvér talált otthonra. Ezenkívül a Fébé Egyesület Mátraszentimre-Bagolyirtáson üdülőt üzemeltet, Piliscsabán pedig családias otthont tart fenn mozgássérült felnőttek számára.
Az egyesület tervei között szerepel, hogy – az evangélikus egyházzal és a Neuendettelsaui Diakóniai Intézettel közösen – nővér- és gondozónő-továbbképző iskolát, valamint rehabilitációs intézetet alapít.
Taschner Erzsébet főnökasszony-helyettes és Veperdi Zoltán lelkész