Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 42 - Ember s ég találkozása, avagy L’Abri konferencia Révfülöpön

Keresztutak

Ember s ég találkozása, avagy L’Abri konferencia Révfülöpön

Egy éve néhány lelkes fiatal – vagyis e cikk szerzői – úgy döntött, hogy szeretné továbbadni és bemutatni azt a szellemiséget, amelyet magunk is megtapasztaltunk az angliai L´Abri közösségben eltöltött idő alatt.

A L’Abri szó franciául „menedéket” jelent. Az első L’Abri közösség mint szervezet akkor kezdte meg munkásságát, amikor Francis és Edith Schaeffer 1955-ben, a svájci Alpokban megnyitotta otthonát olyan keresztény és nemkeresztény diákok számára, akik az Istennel és az élettel kapcsolatos kérdéseikre keresték a választ. Dr. Schaeffer, a 20. század egyik meghatározó keresztény teológusa és filozófusa, az élet számos területét érintő témában írt könyvet, külön hangsúlyt helyezve a társadalomtudományokra, a kultúra és művészetek témakörére. A L’Abri alapját az Európa-, Ázsia- és Amerika-szerte található L’Abri közösségek adják. A különböző országokból érkezett diákok és felnőttek valamelyik családias légkörű missziós tanulmányi központban töltenek néhány hetet, hónapot. Az ott eltöltött idő alatt rendszeresen együtt étkeznek az ott élő előadókkal és családtagjaikkal, beszélgetéseken vesznek részt mentoraikkal. Ebben az őszinte és nyitott légkörben az alapítók eredeti gondolataihoz, elképzeléseihez híven a közösségekbe ellátogatóknak lehetőségük nyílik Istennel és az élet értelmével kapcsolatos kérdéseikre választ keresni.

Az eddig csak Amerikában időnként megrendezésre kerülő L’Abri konferenciák célja az, hogy az előadásokon és személyes beszélgetéseken, valamint vitafórumokon keresztül a résztvevők jobban megérthessék, és mélyebben átgondolhassák, hogy mit is jelent kereszténynek lenni a saját társadalmukban. Ezt a szemléletet szem előtt tartva szerveztük meg Európában az első ilyen jellegű találkozót, „EmberSég” címmel, mert úgy véljük, ez a szójáték jól kifejezi mindazt, amit a Francis Schaeffer alapította L´Abri képvisel: a L´Abrival együtt mi is abban hiszünk, hogy kereszténynek lenni nem más, mint újra emberré válni. A konferencia az angliai L’Abri segítségével, két-két angliai – Wade Bradshaw és Andrew Fellows – és holland – Christa és Robb Ludwick – munkatárs közreműködésével és néhány magánszemély, valamint több, különböző keresztény felekezethez tartozó gyülekezet anyagi támogatásával jött létre. Minden várakozásunkat felülmúlóan a több mint százhúsz, többségében magyar résztvevő – néhány Hollandiából, Angliából és Szlovákiából érkezett látogatóval– teljesen megtöltötte a révfülöpi Evangélikus Oktatási Központot.

A konferencián elhangzó, különböző témákat (pl.: társadalomtudomány, pszichológia, művészetek) feldolgozó előadásokkal, szemináriumokkal szerettük volna új szempontok és merész, provokatív, mai létünket alapjaiban érintő kérdések alapján elgondolkodtatni a posztmodern kor keresztény emberét, E kérdéseket általában nem vitatják meg a gyülekezetekben. Hol a helyünk a mai társadalomban keresztényként, hogyan éljük át az új társadalmi identitás utáni hajszát? Mit jelent az integrált keresztény élet a doktrínák hanyatlásának idején? Külön figyelmet szenteltünk a művészetek témakörének, amelyet több oldalról törekedtünk megvitatni: egyház és kultúra viszonyát, a kortárs művészet és művészek felé irányuló túlzott elvárások problémáját feszegettük. A konferencián különböző művészeti ág foglalkozó képző- és iparművészek is részt vettek, akik a helyszínen kiállított alkotásaikkal tették még teljesebbé a hétvégét. Számos alkalom kínálkozott az előadókkal és az egymással való személyes, őszinte, kötetlen beszélgetésre, akár a közeli kilátóhoz szervezett kiránduláson is, de nyílt vitára is jutott idő. Ennek során a közös együttgondolkodás és további új kérdésekre ösztönző légkör élményét tapasztalhattuk meg.

Ember s ég találkozásáról, az igaz emberségről kívántunk szót ejteni ezen az októberi hétvégén. Reméljük sokan átélhették – a teljes emberi mivoltukat átformáló – isteni és emberi közösséget.

A szervezők: Deák Ágnes, Horváth Dénes, Ignácz Gergely, Jakab Áron, Jakab Eszter és Szabados Tamás.