Egyházunk egy-két hete
Bözödújfalu mementója Erdőszentgyörgyön
Egykoron két templom állt szemben egymással, és harangjai két különböző felekezet híveit hívogatták. Aztán eltűntek a hívek, de eltűnt a Maros megyei Bözödújfalu is, amikor 1989-ben az új gát megépítése után vízzel árasztották el a falut. A lakosság egy része belehalt a kényszer-kitelepítésbe, a többiek pedig harminchat településen szóródtak szét határon innen és túl. A legtöbben a szomszédos Erdőszentgyörgyön igyekeztek új életet kezdeni.
Tizenöt éven keresztül reménykedtek abban, hogy a településen nemcsak lakást – esetleg újra otthont – találtak, hanem ismét beléphetnek Isten házába is. Október 8-án először a katolikus, másnap pedig a szemben lévő unitárius templom harangja kondult meg. Az egykori bözödújfaluiak szeme nem maradt száraz, mikor megszólalt a két harang, és amint később elmondták: most már béke költözött a lelkükbe.
Sebestyén Péter plébános szerint a protestáns vidéken nem is álmodtak katolikus templomról, ám a bözödújfaluiak tragédiája Isten házának megépítésére késztette őket. Az öt év alatt elkészült templomot Jakubinyi György érsek szentelte fel. (Hitük szerint az új istenháza égi pártfogója Mária, a magyarok Nagyasszonya, miként azt az egykori bözödújfalui templomból kimenekített, ma az oltár felett elhelyezett Mária-szobor is jelzi.)
A szomszédos telken felépült unitárius templomot dr. Szabó Árpád püspök szentelte fel egy nappal később. Amint azt a püspök, illetve az ünnepségen részt vevő Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke is elmondta, a templom mementóként áll. Figyelmeztet arra, hogy ne feledjük olyan könnyen a múltat, és összefogásra késztet gyülekezeten belül és felekezetek, nemzetek között egyaránt.
Mindkét templom építéséhez (a hívek áldozatvállalása mellett) hathatós segítséget nyújtott a magyar, és jelentős mértékben hozzájárult a román állam is – legalább anyagi jóvátételként az egykor elszenvedett kárért, hiszen lelkiekben senkit sem lehet kárpótolni. Bár e két napon a sebek újból felszakadtak az egykori bözödújfaluiak lelkében, új reménység is költözött szívükbe, hiszen az erdélyi embernek második otthona az Isten háza.
A két templom felszentelési ünnepségén részt vettek a romániai magyarság helyi képviselői is. A magyar kormányt mindkét napon dr. Gulyás Kálmán egyházügyi államtitkár képviselte. Míg a katolikus szertartáson csak a jelen levő papok celebráltak, az unitárius templomban köszöntőt mondott az államtitkár, Ştefan Ioniţă, a Román Vallásügyi Államtitkárság főigazgatója, Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke, dr. Terényi János, a Magyar Köztársaság bukaresti nagykövete, valamint a Mount Diabló-i testvéregyház képviselői.
Veres Emese-Gyöngyvér