Egyházunk egy-két hete
Hármas barcsi hálaadás
Az alkalom igehirdetője Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke volt, aki Jn 5,26–30 alapján az ünnep igazi jelentőségéről szólt. Hangsúlyozta, hogy amiért hálát adunk, az túlmutat önmagán. Mert egy templomfelújítás arra szolgál, hogy a gyülekezet tagjai méltó környezetben találkozhassanak Jézussal. A felolvasott igében e kapcsolat mélysége szólal meg, amely a hívő ember vigasztalása és reménysége. Amikor már senki sem emlékszik ránk e földön, az Úr memóriája mégis megőriz, és ama nagy napon örök életre támaszt fel bennünket – zárta gondolatait a püspök.
Az istentisztelet utáni közgyűlésen a gyülekezetet gondozó Kendeh László csurgói segédlelkész röviden ismertette a Barcson élő evangélikusság történetét. Az 1700-as évekig csak római katolikusok lakták a települést, később a Württemberg tartományból idetelepült németek egy része már lutheránus volt. Az 1800-as évekre gyarapodott a létszámuk, így gyülekezetet tudtak alapítani. Leányegyházként a vései, később a porrogszentkirályi anyagyülekezethez csatlakoztak. Az istentiszteleteket akkoriban magánházaknál tartották. 1856-ban iskolát építettek, amely azonban 1883-ban leégett. Újjáépítésére gyűjtést szerveztek, de az iskola a szerb megszállás után elnéptelenedett, és végül 1932-től nem működött tovább. Istentiszteleti helynek 1906-ban megvették a mostani épületet, és tornyot építettek hozzá. Ekkor szervezték meg a Barcs–Nagyatád–Somogyszob missziói gyülekezetet, melynek első lelkésze Bányai Béla volt. 2002-ben Csurgó központtal átszervezték Csurgó–Barcs–Nagyatád missziói gyülekezet néven – fejezte be az áttekintést Kendeh László.
Ezután Haga Ferenc gondnok az elvégzett munkálatokkal kapcsolatban elmondta, hogy a városi önkormányzat kétszázezer forintos támogatásával sikerült elvégezniük a templomtorony kifestését a csatornajavítással és a technikai helyiség kialakításával együtt, ahol az e-Magyarország-pont számítógépei működhetnek. Köszönetet mondott az ünnepségen jelen lévő dr. Gyenesei Istvánnak, a Somogy Megyei Közgyűlés elnökének harmincezer forintos támogatásáért.
Sikter János korábban itt szolgáló porrogszentkirályi lelkész köszöntője mellékleteként egy bekeretezett meghívót adott át ajándékba, amelyet 1906-ban a barcsiak imaházuk felszentelése alkalmából küldtek szét. Ezzel arra utalt, hogy két év múlva – a századik évfordulón – újra együtt ünnepelhetnek a barcsi hívek.
Menyes Gyula
Regionális hozzárendelés: Barcsi Evangélikus Leányegyház