Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 47 - Keresztény rock és rap

Kultúrkörök

Keresztény rock és rap

Húsz évvel ezelőtt, amikor az Egyesült Államokban megjelent az igehirdető rock, a hívők gyanakvással fogadták, a zenebolondok pedig megmosolyogták. Mára azonban a jelenség alaposan gyökeret vert az amerikai társadalomban.

„A keresztényeket megérintő rockzene ugyanolyan sátáni vénájú, mint a punk és a hard” – dörgött egykoron a nálunk is jól ismert David Wilkerson tiszteletes, pedig akkoriban éppen olyan „lázadók” tértek meg, mint Bob Dylan vagy a trash metál ősének tekinthető Grand Funk Railroad alapító énekes-gitárosa, Mark Farner. Mi több, még Patti Smithnek is volt hívő korszaka: 1979-es Wave című lemezét a harminchárom napig uralkodó I. János Pál pápának ajánlotta. Kilencévnyi hallgatás után megjelent Dream of Life című albumát szintén evangéliumi gondolatok szövik át.

Ma már nehéz lebecsülni azt a fantasztikus erőt, amelyet a bibliai üzeneteknek rock- vagy rapzenén keresztüli terjesztése jelent. „A keresztény közösség támogatja a keresztény zene valamennyi stílusát, és örül, hogy a keresztény rock alternatívát kínál a fiataloknak” – hangsúlyozza Tricia Whitehead, a gospelzene amerikai szövetségének szóvivője. Miközben a kortárs zene továbbra is gyakran hirdeti az erőszakot és a szexualitást, „a keresztény zene ihlet és reménység forrása”, amelyet nemcsak a szülők értékelnek nagyra, hanem azok a fiatalok is, akik haladni akarnak a korral, de meg akarják őrizni a hagyományos értékeket is – tette hozzá a szóvivő.

Ékesen bizonyítják ezt az eladási statisztikák is. A vallásos témájú albumok, amelyeknek stílusa a countrytól a punkig terjed, minden évben legalább egymilliárd dolláros bevételt hoznak. Tavaly az USA-ban 47 millió albumot adtak el, tíz százalékkal többet, mint 1998-ban. A gospel a 2003-as zenei eladások hét százalékát jegyezte, többet, mint a dzsessz és a klasszikus zene együttvéve. (Az előbbi 3,51, az utóbbi 2,87 százalékot tett ki.)

A The Christian Music Place évkönyvében 3241 keresztény együttes szerepel, köztük 115 punk- és 71 rapbanda. Az Egyesült Államokban 1500 keresztény rádióadó működik, és a vallásos zenének október végétől saját tévéadója lesz, a Gospel Music Channel.

Forrás: MTI