Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 48 - Elindult a Lelkészakadémia – avagy a jó pap holtig tanul

Keresztutak

Elindult a Lelkészakadémia – avagy a jó pap holtig tanul

Egy csodálatos hét részesei lehettünk tizenöten Balatonszárszón, a Lelkészakadémia első kurzusán november 8. és 16. között. Nehéz feladat, hogy tárgyilagos pontossággal fogalmazzak e szellemet-lelket építő együttlét eseményeiről.

Hétfőn este az úrvacsorát követően nagy izgalommal és kíváncsisággal ültünk körbe, hogy megfogalmazzuk a magunk és egymás számára, hogy mit is várunk ettől a héttől. Úgy vélem, lényegében ekkor dőlt el minden. Bár sok szempontból különböztünk egymástól – az életkor, a szolgálati hely sajátosságai és lelki alkat tekintetében is –, az egymás iránti tisztelet és bizalom jó légköre megalapozta a munkát, és közösséget formált. Másnap, a reggeli áhítat után belevetettük magunkat a Hegyi beszéd tanulmányozásába dr. Cserháti Márta vezetésével.

Az „elemzést” egy – legalábbis számomra – új megközelítésből végeztük: az első századi Palesztinát meghatározó mediterrán kultúra sajátosságai felől nézve értelmeztük a jól ismert jézusi mondatokat. Az első században élők számára természetes fogalmak – mint például a tisztesség és a szégyen; a valódi vagy a fiktív rokonság; a nyilvános és a privát én; a javak nagymérvű elvonása miatti eladósodás, valamint a tisztasági és az adóssági kódex kettéválasztása – Jézus tanításának még radikálisabb mondanivalóját tárták fel előttünk. Ugyanakkor – értelmezési keretet nyújtva – mindez segített abban, hogy felfigyeljünk a Hegyi beszéd mélyebb összefüggéseire is. A hallgatóság és az előadó közötti kölcsönös párbeszéd (interaktivitás) különösen élvezetessé tette a munkát, igazi motivációt jelentett.

A délutáni pihenő után a teológiai műhelymunka elmélyítése következett. Beszélgettünk lelkészi szolgálatunk személyes tapasztalatairól, rögtönzött jeleneteket adtunk elő a hálás közönségnek, vagyis egymásnak. Hasonlóan hangulatos volt az irodalmi kávéház, amelyet a nagy sikerre való tekintettel még két délután megismételtünk. Szerdán este egy idős katolikus plébános, dr. Péteri Pál a katolikus teológia szemszögéből beszélt a Hegyi beszéd erkölcsi tanításáról. Szombat délután Az én Miatyánkom című programpont során kreatív módon, sógyurma és pantomim segítségével közelítettük meg mindennapi imádságunkat.

Két kulturális élmény színesítette a hetet. Pénteken a kaposvári Csiky Gergely Színházban néztük meg a Csak egy szög című darabot, amely sajátos módon dolgozta fel a cigányság sorsát (az előadás – finoman szólva – vegyes érzelmeket keltett), vasárnap délután pedig a balatonboglári evangélikus templomban Tóth Péter fiatal zongorista adott virtuóz komolyzenei koncertet.

A hét napjait reggeli áhítatok és esti imák foglalták keretbe. Reggelente bibliai személyekkel indultunk útnak, hogy életükön, hitükön keresztül szembesüljünk Isten útmutatásával. Az esti imák meditációs elcsendesedések voltak, a találkozás alkalmai a teremtő, az irgalmas, az újjáalkotó, a szenvedő, az életújító és győzedelmes szeretettel.

Beszámolóm semmiképpen sem lehetne kerek, ha kimaradnának belőle a köszönet szavai. Megköszönjük a vezetőknek és házigazdáknak: dr. Varga Gyöngyinek és Németh Zoltánnak a tartalmas, változatos programot, az áhítatokat és az elcsendesedéseket. Hasonlóképpen köszönet illeti Cserháti Mártát a rendkívül jó előadásokért (és felüdítő stílusáért), valamint hálásak vagyunk a balatonszárszói Evangélikus Konferencia- és Missziói Otthon munkatársainak a vendégszeretetért. Kívánom a következő kurzusok résztvevőinek, hogy hasonlóan jó hangulatú, szeretetteljes és lelkiekben gazdag hetet töltsenek el a Lelkészakadémián!

Schaller Bernadett