e-világ
Könyvajánló
Felelősségünk a teremtett világért
Egyházi dokumentumok az ökológiai válságról
Két hónapja látott napvilágot a Védegylet füzetek hatodik darabjaként az ökológiai válsághoz kapcsolódó egyházi dokumentumok gyűjteménye Felelősségünk a teremtett világért címmel. A hiánypótló kiadvány közel kétszáz oldalnyi válogatott szöveget tartalmaz, melyek nagy része eddig még nem jelent meg magyar nyelven.
Sokak számára talán már nem szokatlan az ökológia és a teológia kapcsolatáról beszélni. Azt azonban bizonyára kevesen tudják, hogy az ökológiai válság kérdéseivel való szembenézés nem új keletű az egyes egyházak életében, hiszen több évtizede zajlik evvel kapcsolatban a párbeszéd. Az elemzés teológiai síkon kezdődött, és abból a felismerésből indult ki, hogy a keresztény ember – hitéből fakadóan – felelős a teremtett világ megőrzéséért. Elmondhatjuk, hogy a különböző felekezetek gyülekezetei és közösségei világszerte egyre többet tesznek a mindennapok gyakorlatában is a környezeti problémák megelőzése, illetve megoldása érdekében.
Több kezdeményezés létezik már hazánkban is, ezek azonban többnyire egymástól elszigeteltek. A témával foglalkozó, alapvető – főként nemzetközi szinten létrejött – egyházi dokumentumok nagy része pedig mind ez idáig nem volt elérhető magyar nyelven. Ezért a Védegylet vallás és ökológia munkacsoportja arra vállalkozott, hogy egyrészt felhívja a figyelmet a nemzetközi munka jelentőségére, másrészt e hiánypótló kiadvány megjelentetésével segítse a hazai kezdeményezések kiszélesítését és összehangolását. A szerkesztési munka hátterét és anyagi feltételeinek megteremtését a Védegylet biztosította, az ökumenikus szerkesztőbizottság munkáját pedig Jávor Benedek, a munkacsoport vezetője koordinálta. Ezenkívül számos segítő hozzájárult – szerzőként, fordítóként, lektorként – önkéntes munkájával a kötet megszületéséhez.
A kiadványban – a felsorolás sorrendjében – a római katolikus, az ortodox, a református és az evangélikus egyház, valamint a zsidó felekezet dokumentumai, nyilatkozatai olvashatók. A szövegek az egyházi, felekezeti struktúrák különbözősége miatt eltérő jellegűek. A kötetet egy rövid tanulmány, az egyes felekezeti részeket pedig bevezető nyitja, ezzel is segítve a dokumentumok értelmezését. A szövegek nem tekinthetők hivatalos egyházi fordításoknak, ezért az elmélyültebb tanulmányozáshoz az eredeti szöveg visszakeresése is ajánlott. A források elérhetősége megtalálható a kötetben, sőt a kiadvány végén irodalom- és linkgyűjtemény vezeti tovább a téma iránt érdeklődőket. A megjelent, valamint a terjedelmi okok miatt kimaradt dokumentumok olvashatók lesznek a Védegylet honlapján is. Reménység szerint továbbiak is követik majd ezt a gyűjteményt.
A szerkesztők célja az, hogy a kiadványhoz minél több egyházi, oktatási intézmény hozzájusson, és hogy minden érdeklődő számára könnyen elérhető legyen. A kötet megvásárolható a Luther Kiadónál és a Huszár Gál könyvesboltban, valamint gyülekezeti iratterjesztés céljából (de magánszemélyek részére is) megrendelhető a Védegylet irodájától az 1/269-1243 telefonszámon.
JCsCs