Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 49 - Ismét látogatható a királydombi pavilon Gödöllőn

Kultúrkörök

Ismét látogatható a királydombi pavilon Gödöllőn

A barokk színház megnyitása után újabb egyedülálló látványossággal gazdagodott Magyarország legnagyobb műemlékegyüttese. A gödöllői királyi kastélyban befejeződött a 18. század második felében kialakított királydombi pavilon rekonstrukciója.

Magyarország múltját az uralkodók képmásával több főúri kastélyban is megfestették. A gödöllői látványosság abban különbözött a többitől, hogy Grassalkovich I. Antal mesterségesen emelt magaslaton, önálló épületben helyezte el a vászonra festett olajképeket. A kastélyparkban emelt királydombi pavilonban a királyoké mellett a honfoglaló vezérek portréit is bemutatták.

A „királydomb” elnevezés arra utal, hogy koronázáskor a király az ország különböző tájairól hozott földből emelt dombra lovagolva kardjával a négy égtáj felé suhintott. Ezzel azt üzente alattvalóinak, hogy az országot megvédi a betolakodóktól, bárhonnan érkezzenek is. A haza védelmében az uralkodó fő támasza a nemesség volt. Ismert példa, hogy gróf Grassalkovich buzdítására a magyar nemesség „életével és vérével” támogatta az örökösödési háborúban Mária Teréziát. Ezt a gesztust köszönte meg a királynő 1751-es gödöllői látogatásával.

A szabadságharc alatt a császár katonái szuronyukkal összehasogatták az olajfestményeket. Az elpusztított műveket 1857-ben a kastély akkori ura, Sina báró rendbe hozatta és kiegészíttette, így Ferenc József megnézhette ősei, köztük ükanyja, Mária Terézia arcképét is. Az osztrák császár akkor még nem sejtette, hogy tíz évvel később Magyarország királyaként pihenőhelynek használhatja – mint a magyar nemzet jelképes koronázási ajándékát – a gödöllői kastélyt. A korabeli úti beszámolók szerint az épület nemcsak az uralkodó pár vendégei, hanem a látogatók előtt is nyitva állt.

Erzsébet királyné halála után a festményeket levették a helyükről, és a magyarok szeretett királynéjának emlékmúzeumában helyezték el. A háború befejezése után a Magyar Nemzeti Múzeumba került tizennégy megmaradt királyportrét dr. Dávid Ferenc és dr. Galavics Géza művészettörténészek fedezték fel újra.

A hatszög alakú épületet dr. Máté Zsolt és Szabó Zoltán tervei alapján az Architekton Rt. állította helyre. A faburkolat Koppán Zsolt restaurátorművész munkája. A királyképeket a megmaradt festmények, a Képes krónika, a Királyok könyve és más ábrázolások felhasználásával Hapák József fényképész, valamint Filakowszky György és Szendi Balázs grafikus készítette.

A királydombi pavilont az adventi kastélynapok alatt – december első két hétvégéjén – a gödöllői királyi kastély karácsonyi ajándékaként 10 és 15 óra között ingyenesen lehet megtekintetni.