Keresztutak
Készülünk a keresztény nők világimanapjára
"Ó, milyen gyönyörű Panama!"
Sandra Cotez de Morénó festménye |
Nekünk nem adatott meg ez a páratlan lehetőség, így rám vár az a nem kis feladat, hogy ezt a kilométerekben és időben is hosszú utat gondolatban végigjárjam, és azokat a testvéreimet is erre hívjam, akik beszámolómat olvassák. Szeretném mindezt olyan szemléletesen tenni, hogy mások is elmondhassák majd: „Ó, milyen gyönyörű Panama!”
Egy furcsa formájú, leginkább egy fekvő S alakhoz hasonlítható ország térképe van előttünk. Panama fekvésénél fogva kiemelkedően fontos szerepet tölt be: összeköti Észak- és Dél-Amerikát, a Panama-csatorna pedig az Atlanti- és a Csendes-óceánt. Keleten Kolumbiával, nyugaton Costa Ricával határos.
Néhány előzetes információ az országról: területe 77 082 négyzetkilométer. A földszoros hossza 772 kilométer, szélessége 55–177 kilométer között mozog. A csendes-óceáni partvidék 1400 kilométer, az atlanti-óceáni 740 kilométer hosszú. Mindkét oldalon számos, részben lakatlan sziget is tartozik Panamához.
Ez a vidék nem ismeretlen számunkra. Imanapi „világ körüli útjaink” során jártunk már ezen a tájon. 1993-ban Guatemala, 1996-ban Haiti, 1999-ben pedig Venezuela volt az imanap rendezője. Simon Bolivar szabadsághős neve sem ismeretlen számunkra, akinek nagy álma az volt, hogy a környező kis országok összefogásával megalapítsa Nagy-Kolumbiát. Ezek sorába tartozott Panama is. Bolivar terve azonban nem sikerült.
Az ország éghajlata trópusi, az átlaghőmérséklet egész évben 27 fok körül van. Csodálatosan színes, gazdag a növény- és állatvilága. Megtudtam, hogy a „Panama” szó az egyik ősi nyelvjárás szerint ezt jelenti: pillangókban és halakban bővelkedő ország. A lakosság összetételére is ez a páratlan gazdagság jellemző. A nem egészen hárommilliós népességben egyaránt találhatók indián törzsek, spanyol gyarmatosítók, afrikai és ázsiai rabszolgák leszármazottai, valamint Európából betelepült fehérek is.
Panama hivatalos nyelve a spanyol. A kereskedelmi nyelv az angol, az őslakosok pedig különféle indián nyelvjárásokat beszélnek.
Az ország életében a 2003-as és a 2004-es év különös jelentőségű. Az előző a 100 évvel ezelőtt kivívott függetlenség miatt, az idei év pedig arról nevezetes, hogy a keresztény asszonyok ötven éve tartják az imanapot, s idén éppen ők a házigazdák is.
A fenti kép az imanapi istentisztelet során mindig újra elő fog kerülni. Alkotója Sandra Cotez de Morénó festőnő. A földgömböt három különböző színű kéz tartja: az emberiség sokszínűségét jelenti. A földbe gyökerező, keresztet formázó életfa gazdagon termi gyümölcseit. Mindez együtt a teremtő Isten és a teremtett világ egységét jelzi.
Az ezután következő cikkekben pedig induljunk el a nagy útra, az ország felfedezésére! Tartsanak velem!
Keveháziné Czégényi Klára