e-világ
Februári világnapok
Február 2. A SZERZETESEK VILÁGNAPJA - 1997 óta ezen a napon a katolikus egyház azt a mintegy egymillió férfit és nőt ünnepli, akik a világon szerzetesként élik életüket. II. János Pál pápa nyilvánította február 2-át a szerzetesek világnapjává.
Magyarországon 60 női és 28 férfi szerzetesrend, valamint négy katolikus társulás működik. A szerzetesek - a 2001-es kimutatás szerint - 13 óvodát, 22 általános iskolát, 34 gimnáziumot, 12 szakképzési intézményt, négy művészetoktatási iskolát és 29 kollégiumot tartanak fenn. Napjainkban Magyarországon körülbelül négyszer anynyi a női szerzetes, mint a férfi.
Február 2. A VIZES ÉLŐHELYEK VILÁGNAPJA - 1971. február 2-án az iráni Ramsar városában fogadták el az ún. Ramsari egyezményt, amelyben a biológiai sokféleség megőrzése érdekében a kormányok felelősséget vállaltak a vizes élőhelyek védelméért. Az egyezmény az évezred végére már a vizes területek általános védelmére irányuló világkonvencióvá bővült. Magyarország 1979-ben írta alá a dokumentumot, s tájain azóta huszonhárom különösen védett területet jelöltek ki (köztük a Fertő tavat, a Balatont, a velencei madárrezervátumot, a kiskunsági szikes tavakat, a Hortobágy egyes részeit, a tatai Öreg-tavat).
Február 4. RÁKELLENES VILÁGNAP - 2000 februárjában Párizsban tartották az első rákellenes világkongresszust. A résztvevők február 4-én dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólít fel a gyakran halálos kór ellen. Ennek emlékére a kongresszus február 4-ét a rák világnapjává nyilvánította. A rák megnevezés gyűjtőfogalom: több száz különböző szövettani típusú, különböző biológiai viselkedésű és különféle szervekre lokalizálódó megbetegedést jelöl.
Február 11. A BETEGEK VILÁGNAPJA - 1993 óta II. János Pál pápa kezdeményezésére február 11-e a betegek világnapja annak emlékére, hogy Lourdes-ban 1858-ban e napon Szűz Mária állítólag megjelent Bernadette Soubirous 14 éves francia leánynak.
A világnap célja, hogy "Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegnek, illetve segítse elő a szenvedés megértését".
(MTI)